V Česku už je dvacet případů prasečí chřipky

Praha - V Česku se objevily další tři případy takzvané prasečí chřipky, uvedl to hlavní hygienik Michael Vít. Celkem už u nás bylo zaznamenáno 20 případů. První novou pacientkou je mladá žena, která se v sobotu vrátila do Česka z Británie. Chřipkové potíže se u ní objevily po návratu do ČR, a proto po dvou dnech vyhledala lékařskou službu první pomoci. Poté se dostala do péče infekčního oddělení nemocnice v Prostějově, kde jí zdravotníci odebrali vzorky. Zatím je stále v nemocnici, ale v dobrém zdravotním stavu.

Druhá mladá žena přiletěla do ČR z USA 30. června. První příznaky se u ní objevily ve středu zhruba o týden později, následujícího dne ji přijala infekční klinika Fakultní nemocnice Bulovka, kde dosud leží. Je ve stabilizovaném stavu a bez léčby antivirotiky. 

Mladého muže z Nizozemska vyšetřila tatáž klinika. Do Česka přicestoval autem 5. července, první příznaky se u něj objevily den poté. S ohledem na klinický stav byl ponechán v domácí izolaci bez léčby antivirotiky. V současné době je bez obtíží stejně jako jeho dva spolucestující. 

Zatím se nákaza v Česku nepřenesla z člověka na člověka. Nikdo dosud v ČR na prasečí chřipku nezemřel. Poté, co se nový chřipkový virus rozšířil prakticky po celém světě, Světová zdravotnická organizace (WHO) před měsícem vyhlásila maximální stupeň varování před pandemií. K dnešku už počet nakažených celosvětově přesáhl 100 000 a potvrzeno bylo 441 úmrtí. Ze čtyř desítek evropských zemí jsou nejvíce postiženy Británie, Španělsko a Německo.