Na squattery dohlédne kamera, možná i dočasná služebna strážníků

Praha - Na squattery v Truhlářské ulici v centru Prahy dohlédne kamera. Zřídí ji radnice Prahy 1, snímat bude ulici před objektem, kam se přestěhovali squatteři po násilném červnovém vystěhování squatu Milada. Řekl to radní první městské části Antonín Kazda (ODS). Představitelé Prahy 1 také podle něj zvažují, že městské policii poskytnou blízké prostory pro dočasnou služebnu. Důvodem jsou obavy místních nájemníků ze squatterů.

Rada Prahy 1 dnes projednala petici, kterou obyvatelé Truhlářské ulice sepsali. Podílí se na ní Kazda, který chce v podzimních volbách kandidovat do Poslanecké sněmovny. Petice má tlačit na státní orgány, aby zajistily ochranu práv nájemníků v Truhlářské 11 a jejich sousedů. Podle Kazdy rada jako samosprávný orgán nemůže sama nic učinit, může ale doporučit kroky dalším orgánům.

V objektu proto podle něj již bylo šest kontrol, například hygienici, obyvatelé domu také dostali kontakty na městskou policii. Kazda chce rovněž iniciovat veterinární kontrolu psů squatterů.

Náhradní ubytování pro squattery z Milady zprostředkoval ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Byty jim ve svém domě v Truhlářské ulici v centru města dočasně pronajal za symbolický nájem Petr Svinka. Někteří obyvatelé se obávají, že squatteři mají být nástrojem k jejich vystěhování. Svinka i squatteři to popřeli. Squatteři již minulý týden uvedli, že v bytech nechtějí bydlet, ale budou je využívat jako zázemí a pro kulturní účely. K bydlení si chtějí sehnat odpovídající objekt, který by nahradil prvorepublikovou vilu Milada, ze které je nechal vystěhovat Ústav pro informace ve vzdělávání. Proti formě zásahu pořádají squatteři řadu akcí.