Uprchlý pacient z pražské psychiatrie se večer sám vrátil do léčebny

Praha - Nebezpečný pacient, který dnes utekl z uzavřeného psychiatrického oddělení pražské nemocnice na Karlově náměstí, se večer dobrovolně vrátil do léčebny. Informaci sdělil pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Po dvaadvacetiletém Petru Jirgalovi pátrala policie, protože podle lékařů mohl být na útěku nebezpečný sobě i svému okolí. Mladý muž se vrátil do nemocnice po 20:00 v doprovodu svých rodičů, uvedl Hulan. Při vyhlášení pátrání informoval, že muž vyhrožuje sebevraždou, zabitím svých blízkých a je zřejmě vyzbrojen nožem. Policie proto jeho nejbližší rodinu hlídala.

Policie se ihned po pacientově útěku, který se stal ve 14:20, spojila s jeho nejbližšími příbuznými. Jejich prostřednictvím se snažila uvědomit i další osoby, s nimiž se muž stýkal. S ohledem na okolnosti a psychický stav muže, který přišel za svými rodiči, považovali policisté podle Hulana za účelnější nechat jej s blízkými lidmi a situaci sledovat. Proto se rozhodli, že budou přítomni, ale zůstanou pacientovi i jeho rodině skryti. „Byli jsme však připraveni zasáhnout,“ řekl mluvčí.

Uzavřená oddělení psychiatrií mají sice přísnější režim než oddělení otevřená, přesto se z nich dá uprchnout. Například v roce 2007 utekl z psychiatrické léčebny ve Šternberku pětadvacetiletý muž, který tam byl hospitalizován pro duševní chorobu. „Nedá se zabránit tomu, aby pacient utekl. Nejsme vězení, ale léčebna,“ řekl tehdy zástupce léčebny.

Pokud jde o duševně nemocné zločince, mohou je soudy od ledna posílat do detenčních ústavů. Kapacita prvního podobného zařízení v Česku, které vzniklo v Brně, činí 48 lůžek. Zabezpečením a ostrahou se detenční ústav podobá věznici. Vnitřní režim ale zahrnuje léčbu a terapii a připomíná spíše zdravotnické zařízení.