Středočeské ODS nevyšel pokus o svržení Ratha

Praha - Středočeští občanští demokraté na dnešním jednání krajského zastupitelstva neprosadili hlasování o odvolání Davida Ratha z funkce hejtmana. Návrh občanských demokratů díky 34 hlasům ČSSD a KSČM nezískal dostatečnou podporu, a proto se o odvolání Ratha nehlasovalo. ODS tvrdí, že Rath začal své vládnutí personálními čistkami, brzdí investice a čerpání peněz EU, nerespektuje nařízení soudu týkající se regulačních poplatků a zhoršuje budování sociální sítě. Rath kritiku ODS odmítl. Občanským demokratům se podle něj nelíbí, že ČSSD plní své předvolební sliby. Jednání provázelo vzájemné slovní napadání.

ODS má v zastupitelstvu 25 z 65 křesel. Návrh zařadit na program hlasování o Rathovi podpořilo 22 z 61 přítomných zastupitelů. Proti jich bylo 34 a jeden se zdržel. Čtyři zastupitelé za nezávislé starosty nehlasovali. Členka jejich klubu Věra Kovářová to vysvětlila tím, že návrh s nimi nikdo nepředjednal a dozvěděli se o něm až dnes. Kdyby ODS navrhla hlasování ještě jednou, zvažovali by jeho podporu, protože ani jim se podle ní některé Rathovy kroky nelíbí. Bendla postoj nezávislých starostů zklamal, podle něj jsou zřejmě motivováni podporami z krajského rozpočtu a hájí jen zájmy svých měst. Situace podle něj ukázala, že ODS s nimi měla návrh předjednat. Zda svůj pokus o odvolání Ratha zopakují, ale nevěděl.

Petr Bendl:

„Ukázalo se, že hráz spolupráce sociální demokracie a komunistů je ve středních Čechách velmi pevná.“

Bendl Rathovi mimo jiné vytkl, že po jeho nástupu do funkce odešla z krajského úřadu téměř stovka lidí. Jejich nástupci byli podle něj obsazováni do funkcí bez výběrového řízení, jen na základě stranické legitimace. Podle Ratha má opozice na kritiku právo, ale měla by být věrohodná: „Je to prázdná fráze, prázdné plácnutí do vody, je to asi totéž, jako kdybych řekl, že si Petr Bendl nečistí zuby,“ reagoval hejtman, který zároveň namítl, že také Bendl si ve funkci hejtmana přivedl na úřad své lidi a prováděl personální změny i na ministerstvu dopravy. „Kážete vodu, pijete víno,“ prohlásil na jeho adresu.

Rath: Bendl propásl příležitost, kdy mlčet

Bendl Rathovi dále vytkl, že údajně zdvojnásobil odměny krajským funkcionářům, není schopen doložit desítky milionů korun vydaných na úhradu regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic a obchází nařízení soudu týkající se zdravotnických poplatků. Kritika ODS se týkala i šedesátimilionové dotace pro dostavbu školy v Hostivici u Prahy, kde má Rath bydliště a kde je zastupitelem.

Šéf krajské ODS dále kritizoval to, že kraj za Rathova vedení snížil podporu městům a obcím při čerpání peněz EU. Zatímco jim zavedl dvacetiprocentní spoluúčast, sobě ponechal 7,5 procenta. Rath na to reagoval slovy, že Bendl propásl příležitost, kdy mlčet. Podotkl, že dřívější vedení kraje vůbec do svých priorit nezařadilo například rekonstrukce domovů důchodců, zatímco štědře podporovalo podnikatelské projekty, kdy údajně posílalo evropské peníze do pětihvězdičkových hotelů.

Rath odmítl i kritiku, že narušuje budování sociální sítě: „My jsme nikdy neříkali, že bychom stěhovali lidi, kteří už jsou v chráněném bydlení, zpět do ústavů.“ Vznik nových chráněných bydlení ale kraj prověřuje. „Ten projekt postupuje, ale postupuje ne bezhlavě, jako za našich předchůdců, ale s určitým rozmyslem,“ poznamenal hejtman.

Sídlo současného hejtmana Davida Ratha (ČSSD)
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24