Vyhláška o povinné výbavě začne platit později

Praha – Vyhláška o povinné výbavě vozidel, která například zruší povinnou rezervu, začne platit později, než ministerstvo dopravy slibovalo. Nová legislativa měla vejít v platnost v polovině července, nový termín teď ministerstvo stanovilo na přelom července a srpna. Podle mluvčího úřadu Karla Hanzelky prozatím nepřinese vyhláška žádné nové povinnosti, ale naopak osvobodí řidiče od některých dosavadních. Na splnění požadavků, které jsou ve vyhlášce obsaženy, budou mít řidiči čas až do ledna 2011.

Hned poté, co vyhláška začne platit, nebudou řidiči muset mít v autě rezervní pneumatiku, pokud budou mít sadu na opravu pneumatik nebo smlouvu s asistenční službou. Výjimku tvoří stará vozidla, jako je například Škoda 100 nebo Škoda 120, kde je rezerva součástí deformační zóny vozu. Ve sporných případech bude podle Hanzelky rozhodovat stanovisko výrobce. Druhá změna ulehčí motocyklům, neboť jejich majitelé s sebou nebudou muset vozit náhradní sadu žárovek.

Další části vyhlášky, které budou platit od roku 2011, především „nafouknou“ lékárničku. Povinná bude například respirační maska, termofólie pro zahřátí zraněného a leták s návodem na první pomoc. Řidiči budou muset mít v autě také reflexní vestu.