Českem se prohnaly bouřky, odneslo to hlavně elektrické vedení

Praha - Česko znovu zasáhly bouřky, přívalové deště a silný vítr. Večer se prohnaly Jihomoravským krajem. U vodní nádrže Nové Mlýny hledali záchranáři 16letého hocha, naštěstí se v pořádku našel na druhém břehu. Déšť v podvečer zasáhl i Náchodsko. V severní části Hradecka kolem poledne kvůli dešti a silnému větru popadaly stromy a větve a způsobily desítky poruch na elektrických vedeních. Lidé v několika obcích regionu se ocitli bez proudu. Ve Skuřině na Jičínsku blesk po poledni udeřil do rodinného domku. Dům blesk nezapálil, na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů. Bouřky řádily už v noci. Spadlé stromy způsobily dopravní problémy a také zemědělci hlásí škody. Na Karlovarsku se kvůli vlhku objevily plísně, což komplikuje senoseč. Situace v regionu je nejhorší za posledních bezmála třicet let.

Český hydrometeorologický ústav už včera vydal varování před bouřkami doprovázenými nebezpečnými jevy jako nárazový vítr nebo kroupy. Vysoký stupeň nebezpečí platí pro celou Českou republiku, a to od dnešního poledne do zítřejší čtvrté hodiny ranní. Další lijáky mají přijít znovu v pátek

Jih Moravy zasáhly večer intenzivní bouřky. U nádrže Nové Mlýny hledali záchranáři 16letého chlapce, našli ho v pořádku na druhém břehu, na který možná přeplaval. Večer pršelo i na Náchodsku, hasiči museli čerpat vodu ze sklepů a řešit ucpané kanály a zatopené silnice. Desítky poruch na elektrických vedeních, jak na nízkých, tak vysokých, způsobily dnes kolem poledne bouře a vítr v severní části Hradecka

Video Na Karlovarsku mají problémy s plísní
video

Na Karlovarsku mají problémy s plísní

Půlhodinový přívalový déšť se večer udeřil i na Vysočině. Na Žďársku zatopil sklepy domů, kvůli rozvodněné mu potoku, který podemlel asfalt, museli policisté uzavřít silnici z Křižanova do Kundratic a Dolní Libochové. Hasiči museli evakuovat i dva dětské tábory. Bouřka se také podruhé přehnala Brnem.

Bouřky řádily už v noci

Vítr a déšť páchaly škody už v noci z úterý na středu. Například na Orlickoústecku a Svitavsku hasiči vyjížděli k více než 50 zásahům. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, odklízeli stromy a větve spadlé přes silnice či do drátů elektrického vedení. 

Hasiči likvidovali škody i na jihu Moravy. Tam vyjeli asi na 90 míst. Nejvážnější situace byla v Boskovicích, kde voda vyplavila několik rodinných domů a záchranáři museli evakuovat matku s dětmi. Na Blanensku se zase podmáčená půda sesunula přímo do silnice. Na Hodonínsku uhodil blesk do střechy obchodu, škoda byla vyčíslena na milion. Podle hejtmana Michala Haška byla noční průtrž mračen, která se regionem prohnala, v Brně největší letošní bouřkou. Nezpůsobila však takové škody, že by kvůli nim musela zasedat krajská bezpečnostní rada.

Na Olomoucku řádila vichřice jen dvacet minut, i tak za sebou nechala zatopené cesty a polámané stromy. Hasiči řešili víc jak 50 případů. V Bolelouci tamní zemědělské družstvo přišlo o střechu na několika budovách. Silný vítr plechy rozmetal po okolních polích. Zničena je i úroda pšenice a kukuřice.

Na Karlovarsku se zahrádkáři a zemědělci potýkají kvůli vlhkému počasí s plísní u rostlin. Podle odborníků je situace v regionu nejhorší za posledních 29 let. Plíseň napadá téměř všechny rostliny. Problémy jsou s okurkami ve sklenících, odumírají rybízy, z jabloní opadávají listy, v zemi uhnívají kořeny česneku. Déšť a vlhko prodražují senoseč o statisíce korun. Aby seno uschlo, musí se vícekrát obracet, a nakonec stejně skončí na hnoji, protože je nekvalitní.

Počasí komplikuje dopravu i stavební práce

Počasí řádilo i na železnici. Na trati Zdice - Příbram byla zastavena regionální doprava, lokálku mezi jihočeskou Blatnou a středočeskou Březnicí nahradily autobusy. Rychlíky na trati Praha - Příbram - Písek - České Budějovice měly hodinu a půl zpoždění. Počasí komplikuje život i stavařům. V Praze někteří z nich museli dočasně přerušit pozemní práce, výstavba přestala například na pražském tunelu Blanka na Letné a pod Stromovkou, zkomplikovaly se i betonovací práce kolem křižovatky Klapkova - Střelničná u stanice metra Kobylisy, kde se opravuje tramvajová trať.

Hladiny řek naštěstí nestouply

Naštěstí nedošlo k vzestupu hladin řek. V důsledku nočních dešťů sice Svitava v Bílovicích dosáhla 235 centimetrů a dostala se na první povodňový stupeň, ráno ale začala klesat. Z bouřek panují všeobecné obavy, neboť všichni mají na paměti nedávné ničivé povodně. Ty si vyžádaly 14 lidských životů a jsou označovány za třetí nejtragičtější v historii České republiky.

Pracovníci Člověka v tísni obcházejí Novojičínsko a Děčínsko

Novojičínsko, jednu z nejvíc postižených lokalit nedávnými záplavami, už obcházejí pracovníci Člověka v tísni. Ve vytopených obcích vybírají, komu konkrétně pomoci. Na pomoc postiženým organizace vybrala přes 55 milionů korun. Lidé nejvíce řeší, zda mají svá stávající obydlí opravit, nebo se odstěhovat jinam. Například starosta Jeseníku nad Odrou doufá, že se mu rozhodnutí některých lidí odejít podaří zvrátit. Plánuje výstavbu povodňových domků mimo záplavové území. Člověk v tísni bude pomáhat také na Děčínsku.