Ministerstvo školství vyznamenalo zasloužilé pedagogy

Praha - Ministryně školství Miroslava Kopicová dnes předala dvě významná ocenění za celoživotní vynikající pedagogickou činnost. Stříbrnou medaili 1. stupně obdrželi Miroslav Šmíd a Věra Kuncmanová. Oba strávili za katedrou přes padesát let. Podle ministryně ocenění dokazují, že kvalita učitele nemá nic společného s jeho věkem, i když nezpochybňuje nutnost omlazení učitelských sborů.

Být dobrým učitelem vyžaduje podle Kopicové velké nadání, ale také úžasnou mravní sílu. Miroslavu Šmídovi bude za několik dní 90 let, ale svou profesionální pedagogickou kariéru zakončil teprve před deseti lety. Ministerstvo každoročně vyznamená několik desítek pedagogů. Šmíd byl mezi nimi absolutně nejstarší. Na vyznamenání ho navrhli žáci a jeho bývalí kolegové. Po celou učitelskou kariéru se podle svých slov snažil řídit slovy svého oblíbence T. G. Masaryka: „Hlavní věcí je mít děti rád, umět se vmyslit a vcítit do jejich duševního a citového života.“

Oceněný muž se dostal k učení náhodou. Nejprve měl jít na konzervatoř, pak se měl stát knězem, nakonec ale vystudoval učitelský ústav. „Mě to ohromně bavilo, já jsem to dělal děsně rád,“ dodává. Učitelem se stal i jeho žák Josef Buchal, pro kterého je Miroslav Šmíd stále vzorem. Učil podle něj tak, jak nyní požaduje reforma školství: „On předpisy nepotřeboval, všechno šlo z něj. Dokázal se do nás úžasně vcítit.“

Reportáž Ivana Lukáše (zdroj: ČT24)

Devětašedesátiletá Věra Kuncmanová učí od roku 1958 a v současné době je oporou pedagogického sboru Sportovního gymnázia Pardubice. „Já říkám, že své žáky trochu vysávám, v neděli už jsem vždy taková unavená, už mě ten život moc netěší a v pondělí ožiju, zatřepu křídly a je to zase dobré.“

Medaile ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se uděluje od roku 1997 a je oceněním významné pedagogické, výchovné, vědecké nebo umělecké práce, dlouhodobého a vynikajícího působení v resortu školství nebo mimořádně záslužného činu při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice. Uděluje se ve dvou stupních, a to 1. stupně (stříbrná) a 2. stupně (bronzová), navrhnout kandidáty může každý.