Privatizace bytů OKD neproběhla správně, případ bude řešit Brusel

Ostrava - Podle znaleckého posudku bylo stanovení ceny 40 tisíc za byt při privatizaci ostravského těžařského a dopravního podniku OKD v rozporu s tržními zákony. Cena bytů v roce 2004 na Ostravsku byla čtyřnásobně vyšší, než s jakou počítala tehdejší vláda. Mohlo se tedy jednat o zakázanou veřejnou podporu. Sdružení nájemníků již připravuje stížnost Evropské komisi, která potvrdila, že se případem bude zabývat.

Znalecký posudek ukázal, že cena 40 tisíc za byt při privatizaci OKD byla příliš nízká, vlastník měl totiž zaplatit o několik miliard více. Sdružení prozatím ohledně své stížnosti odmítlo uvést podrobnosti. Evropská komise přislíbila řešení problémy s byty OKD a vyslyšela tak opakovanou interpelaci českých europoslanců.

Současný majitel bytů, společnost RPG Real Estate, kterou ovládá vlivný podnikatel Zdeněk Bakala, se vyšetřování ze strany Evropské unie neobává. „Vždycky dospěla k závěru, že k žádnému pochybení v minulosti nedošlo, i podle našich právníků bylo vždy vše v naprostém pořádku,“ uvádí mluvčí RPG Petr Handl.

Evropská komise ke svému příslibu zájmu připojuje také upozornění o omezených pravomocech v řešení situace stávajících nájemníků. Tato problematika totiž podle jejího mínění spadá hlavně do vnitropolitické situace.

OKD - dvojka v české dopravě

OKD Doprava, kterou zcela vlastní New World Resources Transportation, je po Českých drahách druhým největším železničním přepravcem v Česku. Její loňské tržby vystoupaly na 4,7 miliardy korun a hrubý zisk dosáhl 220 milionů korun. Bakalova investiční společnost RPG získala dopravní firmu spolu s těžebním holdingem OKD. Skupina je jedním z největších přepravců uhlí a komodit ve střední a východní Evropě.

Společnost OKD
Společnost OKD