Za zpronevěru církevních peněz dostal muž sedm let s ostrahou

Praha - Za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické má jít Vladimír Prokop na sedm let do věznice s ostrahou. Rozhodl o tom dnes pražský Městský soud s tím, že má také církvi zaplatit 3,6 milionu korun. Ty chce Prokop postupně splácet. Zbytek peněz u něho policie našla v hotovosti. Bývalý vedoucí ekonom církve podle žalobců převedl peníze z účtu organizace na tři jiná konta. Ke svému činu se přiznal. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Muži hrozilo až 12 let.

Muž pracoval v hlavním centru církve v Jungmannově ulici od srpna loňského roku. Peníze začal podle policie zpronevěřovat v polovině prosince a pokračoval v tom zhruba měsíc. V pátek 23. ledna ze zaměstnání bez vysvětlení odešel a od té doby po něm kriminalisté pátrali. Zadrželi ho až v polovině března. Podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové přes své elektronické heslo převáděl finanční prostředky z účtu církve na svůj účet. Peníze pak postupně vybíral v hotovosti.  

Policie u Prokopa našla v igelitových taškách přes šest milionů korun, které už byly vráceny církvi. Zbytek peněz utratil. Dva miliony dal za byt pro svou matku, za 100 tisíc si koupil auto a ve stejné hodnotě i šperky pro svou přítelkyni, které navíc vyplatil 150 tisíc korun v hotovosti. Náměstek synodní kurátorky Českobratrské církve evangelické Pavel Stolař připustil, že ze strany církve šlo do určité míry o selhání aparátu: „Čili nebylo to prověřeno našim osobním oddělením.“ Stav na kontech si navíc církev ověřila až v době, kdy se Prokop nedostavil do práce. „Když nebyl k nalezení, byl vydán pokyn ke kontrole účtů, ke kterým měl přístup,“dodal Stolař.

Církevní zaměstnanec byl podle dřívějších informací policistů za podobnou trestnou činnost již čtyřikrát pravomocně odsouzen. Za podvody dostal pětiletý trest vězení, který si ale ještě nezačal odpykávat, a desetiletý zákaz činnosti v bankách. Policisté ho hledali také proto, že k poslednímu výkonu trestu nenastoupil.