Při nehodách kamionů zemřelo nejméně lidí za pět let

Praha - Mrtvých při dopravních nehodách, na kterých se podílejí nákladní auta, podle policie v posledních pěti letech výrazně ubývá. Loni při těchto haváriích zemřelo 110 lidí, předloni to bylo 153. Nejvíce obětí bylo v roce 2004 - 154 a nejméně potom v loňském roce. Za letošní první pololetí eviduje policie 45 mrtvých. Přesto na tiskové konferenci představitelé policie, ministerstva dopravy a sdružení automobilových dopravců ČESMAD vyzvali k větší toleranci mezi řidiči nákladních a ostatních vozidel. Sdružení vyhlásilo letošní rok takzvaným rokem smíření a vydalo také desatero správného truckera.

„Rádi bychom změnili negativní pohled na nákladní dopravu,“ řekl zástupce sdružení Martin Špryňar. Heslem pro měsíc červenec je podle něho „ani jeden ohrožený cyklista“. „Témata přizpůsobujeme ročnímu období,“ vysvětlil Špryňar.

Sdružení chce hlavně působit na řidiče nákladních vozů. Proto vydalo desatero správného truckera. V něm se například píše, že nejvíce ostatním účastníkům dopravního provozu vadí náhlé vybočení nákladního auta při předjíždění, rychlá jízda v obci, dlouhé předjíždění či blokování třetího pruhu. Ostatní řidiči pak podle desatera zejména ocení dodržování pravidla zipu, neoplácení agresí či nezneužívání velikosti. Desatero je nejen v českém jazyce, ale i v angličtině, němčině, polštině, maďarštině nebo ruštině.

Podle Špryňara bylo kvůli zpětné vazbě od veřejnosti založené také call centrum. Kartičku s číslem centra dostanou řidiči na benzinových pumpách. Na linku mohou lidé volat, když uvidí nákladní vůz při porušení pravidel silničního provozu. Sdružení pak zavolá příslušnému dopravci, aby učinil nápravu a více se přestupek neopakoval.

Nehody kamionů s počty mrtvých
Zdroj: Policejní prezidium
Autor: ČTK