Ministryně Jurásková jde příkladem - darovala krev

Praha - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a její první náměstek Marek Šnajdr darovali v pražském Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) krev. V létě, kdy dárci odjíždějí na dovolené, mívají nemocnice nedostatek krve. V tuto chvíli ale pražským nemocnicím výpadek nehrozí. Jurásková je prvním šéfem resortu, který na podporu dárcovství dal před zraky novinářů krev. Za svůj dar dostala kytici. "Ministerskou" krev dostane do pěti dnů první pacient.

V Česku je evidováno 300.000 dobrovolných dárců, podle doporučení Rady Evropy by jich na 10 milionů obyvatel mělo být o 100.000 více. Vítáni jsou zejména mladí lidé, krev mohou dávat už od 18 let, muži čtyřikrát za rok, ženy třikrát. Mnozí dárci dávají krev celý život, a pokud jsou zdraví, mají tuto možnost až do 65 let.

Na transfuzní stanice se nemusejí dárci objednávat. Po příchodu vyplní dotazník, vyšetří je lékař, v rychlotestu se ověří jejich krevní obraz a pak následuje odběr. Dárci díky vyšetření dostanou malý bonus - preventivní prohlídka totiž prověří, zda jsou zdraví.


Ministryně darovala krev už asi čtyřikrát v životě, ještě když pracovala jako hlavní sestra ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Dnešní návštěvy ÚHKT využila také k rozhovoru s ředitelem o dalším směřování tohoto špičkového zařízení. Ústav má prestižní americkou akreditaci kvality, přesto mu hrozilo, že bude přičleněn k Všeobecné fakultní nemocnici, tím by podle odborníků byl fakticky zrušen. Jurásková dnes potvrdila, že s tímto ústavem nadále počítá, zůstává samostatný a dostane peníze ze státního rozpočtu na další rozvoj. Ředitel má do konce prázdnin připravit strategický výhled.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zaznamenal stagnaci počtu dárců od roku 2001, kdy připadalo 36 evidovaných dárců na 1000 obyvatel. Do roku 2006 klesl jejich počet o pětinu na 29. U všech dárců se v souvislosti s odběrem sledují vybrané infekce. Podezření je nejčastěji spojeno s hepatitidou C nebo B, virem HIV a syfilidou. Národní referenční laboratoře pak skutečně potvrdily v průměru jen pětinu všech podezření.

Mladé lidi se k dárcovství krve snaží motivovat i klip, který vysílá Česká televize. Jeho tváří se stal herec a zpěvák Richard Krajčo. Jeho vznik iniciovala organizace Dar života. Ta taky ministryni Juráskové věnovala kalendář nafocený světoznámým fotografem Robertem Vano.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a její náměstek Marek Šnajdr darovali v pražském Ústavu hematologie a krevní transfúze krev. Chtěli tak upozornit na problém současného nedostatku dárců krve a zvýšit zájem veřejnosti o dárcovství.
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a její náměstek Marek Šnajdr darovali v pražském Ústavu hematologie a krevní transfúze krev. Chtěli tak upozornit na problém současného nedostatku dárců krve a zvýšit zájem veřejnosti o dárcovství.