Při konfliktu u Milady policie zadržela několik squatterů

Praha - Skupinky squatterů se v noci na dnešek utkaly v Praze s policejními hlídkami. Několik lidí policie zadržela. Největší střet s policií se odehrál před vilou Milada v Praze 8, kam se squatteři večer přemístili po protestní akci na Palackého náměstí. Asi dva lidé vylezli na střechu vyklizené vily a zapálili tam dva symbolické ohně. Výzvu policie, aby akci ukončili, nerespektovali, a když policisté několik z nich zadrželi, zablokovali squatteři příjezdovou cestu.

Na místo přijeli i hasiči a záchranná služba, kvůli konfliktu musela být u vily přerušena doprava, protože demonstranti procházeli rušnou silnicí a řidiči kvůli nim museli zastavovat.

Pražský squat Milada najatá bezpečnostní agentura za asistence policie násilím vyklidila na konci června. Důvodem byly stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek v objektu. Akci provázely potyčky squatterů a policie. Bezpečnostní agenturu si najal správce objektu - Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV). Ministr pro lidská práva Michael Kocáb se zasadil o to, aby squatteři dostali za Miladu náhradní objekt. Majitel domu v pražské Truhlářské ulici Petr Svinka lidem z Milady pronajal prakticky zdarma tři byty, squatteři je chtějí využít pro nejrůznější kulturní akce. Akce mají být údajně klidnější, aby nerušily sousedy, kteří už v domě bydlí a z příchodu squatterů mají strach.