Léto 2009 zřejmě funguje – na konci června jelo vlakem více lidí

Praha – Slevová akce Českých drah nazvaná Léto 2009 zřejmě funguje. Podle informací ČD v jejich vlacích drobně přibylo cestujících v posledních deseti červnových dnech. Oproti loňsku jich bylo o 55 tisíc více. Drahám stejně jako dalším českým dopravcům předtím cestujících ubývalo, za první pololetí jich bylo meziročně o osm procent méně. Naopak tržby z osobní přepravy se drahám oproti roku 2008 zvýšily o tři procenta. Léto 2009, během něhož prodávají ČD jízdenky o dvě koruny levněji než obvykle, krajské síťové jízdenky Regionet o padesát korun levněji a víkendové celorepublikové síťové jízdenky po celý týden, platí po celé astronomické léto – tj. do 22. září.

„V absolutních číslech jsme letos v poslední dekádě června přepravili s vnitrostátními jízdenkami o 55 tisíc zákazníků více – to je 3,389 milionu cestujících, zatímco loni v červnu to bylo 3,334 milionu,“ upřesnil čísla a míru nárůstu pasažérů ve vlacích náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek. „Předpokládáme, že se tento trend udrží a v prázdninových měsících mírně překročíme přepravní výkony minulého roku,“ dodal.

Zvýšil se také zájem o jízdenky SONE+, které ve své levnější variantě platné v osobních a spěšných vlacích platí během prázdnin i v pracovní dny. „V absolutních číslech cestovalo na regionální SONE+ 130 tisíc zákazníků, což je téměř 5 700 lidí denně. Loni to bylo jen kolem 4 tisíc,“ uvedl Tomáš Čech z oddělení cenotvorby a prodeje ČD.

Drážní slevová akce přesto není přijímána jednoznačně. Například pro studenty znamená letošní léto na některých trasách zdražení. Ve školním roce totiž mohou cestovat mezi místem, kde studují, a svým domovem se slevou asi 45 procent. V létě dráhy žákovskou slevu neuznávají, a tak je nutné cestovat za plnou cenu zlevněnou o dvě koruny díky Létu 2009.