Na 2 200 kilometrech silnic budou nové čáry

Praha – Ředitelství silnic a dálnic nechá letos obnovit vodorovné značení na 2 200 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a státních silnic I. třídy. Za údržbu bílých čar dá podnik přes 180 milionů korun, informovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Nové značení by mělo zvýšit bezpečnost na silnicích, celkem se dotkne dvou pětin všech státem spravovaných silnic a dálnic. Silnice II. a III. třídy, kde vodorovné značení často chybí, se podobně zásadní úpravy nedočkají, patří totiž krajům.

Podle ředitelství může nové značení zlepšit bezpečnost na silnicích až o 30 procent. „Dobré vodorovné kvalitní značení působí na psychiku člověka a jeho reakční schopnosti velmi výrazně,“ uvedl šéf ŘSD Alfred Brunclík.

Výraznějšího značení se dočkají silnice ve všech krajích. Nejvíce peněz půjde na komunikace v Ústeckém, Olomouckém a Středočeském kraji, shodně po 20 milionech. Práce již začaly v jižních Čechách a ve Zlínském kraji, jinde se teprve dokončují tendry. Silničáři chtějí k malování využít hlavně léto a podzim.

Ředitelství silnic a dálnic obnovuje čáry na silnicích průběžně v rámci standardních oprav, letošní akce je však výjimečná svým rozsahem. „Pro letošní rok se nám podařilo vyjednat navýšení rozpočtu o tento projekt, což dokáže pokrýt významných zhruba 40 procent všech komunikací v naší správě,“ uzavřel Brunclík.