Za parodii na plakáty ODS v Chorvatsku padne zřejmě trestní oznámení

Praha - V Česku se objevily plakáty s lídry ODS v plavkách a s nápisem "My jsme za vodou, a co vy?". Jde o parodii na billboardy, které strana využívá od počátku července v rámci předvolební kampaně v Chorvatsku. Autor fotografií David Kraus se proto chystá podat na policii trestní oznámení na neznámého pachatele. Považuje to za zneužití svého díla, které ho poškozuje.

Billboardy v Chorvatsku zobrazující lídry ODS v plavkách - série obrázků začíná fotografií, na níž je záběr na nohy čtveřice politiků. Obličeje Petra Gandaloviče, Mirka Topolánka, Ivana Langera a Davida Vodrážky uvidí turisté až přímo v letoviscích u moře, fotografii doprovází nápis: „Tady nás pusťte k vodě“.

David Vodrážka:

„Je to krádež. Navíc opravdu za vodou je se svým bytem na Floridě Stanislav Gross, bývalý premiér z ČSSD.“

„Jsem překvapen, jak se k nim vůbec někdo dostal,“ řekl dnes Kraus, který si myslí, že jde o součást předvolebního boje. Podle něj mohl fotografie vzít buď někdo v tiskárně, kde se billboardy tiskly, stáhnout nelegálně ze serverů či ofotit: „Zneužití tohoto díla a text na neoprávněně užitých fotografiích mě poškozuje a podle mého názoru může poškodit i mého klienta.“ O krádež jde i podle místopředsedy ODS Davida Vodrážky.

Plakáty použité v ČR mají na rozdíl od originálů upravené pozadí. „Já je tak neupravoval,“ dodal fotograf, který je překvapen drzostí neznámého pachatele.