Lidé dostávali informace o blížících se záplavách pozdě

Praha - Informování obcí při letošních bleskových záplavách bylo podle Ústřední povodňové komise pomalé. Komise se domnívá, že lidé musí mít víc času na to, aby zachránili svůj majetek, proto navrhuje dát 30 milionů korun do propojení hasičů s hydrometeorology a posílit hlásnou službu na počasí. Komise toto uvedla v dokumentu, který předala vládě. Informují o něm dnešní Hospodářské noviny.

Systém starosty obcí před blížící se katastrofou nevaroval

„V kritických momentech kvůli velkému počtu přístupů kolaboval server meteorologů,“ popsal situaci předseda komise a ministr životního prostředí Ladislav Miko. List připomíná, že i starostové vytopených obcí potvrzují, že varování před katastrofou nepřišlo, tři dny po ní je pak systém varoval, ale velká voda nepřišla. Podle odborníků je ale těžké bleskové povodně předpovědět. 

„Je to možné tak dvě hodiny předem, někdy jen patnáct minut.“

Lukáš Kuběnka, Meteopress


Záplavy, které v červnu postihly část Čech a Moravy, si vyžádaly 14 obětí a podle odhadů materiální škody za pět až šest miliard korun. Většinu nákladů ponese stát. Pomoc zasaženým oblastem koordinují vláda, kraje a další centrální úřady.

Ministr financí Eduard Janota před časem potvrdil, že letošní záplavy - třetí nejtragičtější v novodobé historii země - zřejmě zhorší schodek státního rozpočtu v letošním roce o miliardy korun.