Senát bude na druhý pokus schvalovat protikuřácký zákon

Praha - Měl to být projev dobré vůle vše dořešit naráz. Senátoři se na včerejším červencovém zasedání dohodli, že budou hlasovat bez časového omezení až do noci, v usnesení ale zapomněli na slůvko jednat. Předseda Senátu Přemysl Sobotka proto překvapeným kolegům ve 21:00 ohlásil, že jednat nelze a schůzi ukončil. Klíčový bod ke schvalování, nová protikuřácká opatření, ale také třeba věková hranice trestní odpovědnosti či financování studia ze stavebního spoření, tak budou mít pokračování dnes od 9:00. Kompromisní novela protikuřáckého zákona přitom podle některých znamená pro restauratéry svobodné rozhodnutí o jejich klientele, druzí jej z pohledu nekuřáků považují za nedostatečný.

Novela odkazuje na stanovení priorit majitelů restaurací, ti mají mít tři možnosti: své stravovací zařízení prohlásit buď za zcela kuřácké, zcela nekuřácké, nebo zdí oddělit prostory pro kuřáky i nekuřáky a zajistit dostatečné větrání. Mezi zákonodárci a provozovateli restaurací panuje shoda. Novela prý nediskriminuje ani kuřáky ani nekuřáky a staví na svobodné vůli všech. „Mělo by být dáno: kdo podniká, ať si vybere, koho chce mít za klienta,“ říká Pavel Hlinka z Asociace hotelů a restaurací ČR.

Za liberálnější řešení se staví i předseda senátu Přemysl Sobotka. „Jsem nespokojený, jak se to v Evropě i ve světě překlápí do militantnosti, že kuřák je škodná. Za chvíli budou škodní ti, co váží nad 100 kilo, pak ti, co jedí bůček,“ tvrdí.

Zákon je spíše kuřácký, namítají lékaři

Zástupci z řad lékařů a odpůrců kouření však mají na znění novely odlišný názor. Je podle nich nedomyšlený a nekuřáky prý od nechtěného kouře ochránit nedokáže. Někteří návrh zákona dokonce označují spíše „kuřáckým“. „To není zlepšení současné ochrany proti pasivnímu kouření. Je to zákon, který jde proti trendu evropskému i celosvětovému,“ komentovala ředitelka sdružení Česká koalice proti tabáku Kateřina Langrová.

Celosvětový trend? Jde ve směru plošných zákazů na všech veřejných místech. Většina Evropy na prosazení nekuřáckých pravidel přistoupila. Přes odpor části veřejnosti byly upřednostněny zájmy odpůrců kouření i v kuřáckých velmocích jako Řecko či Turecko. Jakousi třetí možnost zvolilo Japonsko - ve veřejných prostorech vymezilo pro kuřáky speciální místa.

Současný návrh procházel sněmovnou 2 roky

Spor o řešení sporu mezi milovníky a odpůrci cigaretového dýmu provází českou legislativu dlouhou řadu let. Současný návrh byl v dolní komoře projednáván více než dva roky - zmírňován, odkládán nebo vracen zpět navrhujícím výborům. „Je podle mého názoru lepší, než vyrobit paskvil, vrátit zákon opět k projednání,“ prohlašoval v březnu minulého roku poslanec za KSČM Vojtěch Filip.

Někteří se s přízviskem „protikuřácký“ nechtěli spokojit a v předkládaných vydáních prosazovali například obnovení možnosti kouřit v letadlech nebo ve vlacích. „Kuřáci chodí kouřit do chodbiček, na toalety, do prostoru mezi vagony, je to nedůstojné. I kuřáci by si zasloužili lepší prostředí,“ namítal v loňském roce člen Hospodářského výboru sněmovny Václav Snopek.

Protikuřácký zákon však nebude jediným bodem dnešní schůze senátorů. Schvalovat se mají také levicové návrhy na financování studia ze stavebního spoření a na zavedení poplatků z firemních ubytoven. Podle doporučení svých výborů by měl senát obě předlohy odmítnout. Nejasný je osud novely, která by měla zachovat hranici trestní odpovědnosti na 15 letech věku. Pokud by nebyla přijata, trestně odpovědní budou od příštího roku už čtrnáctiletí. Návrat k dosavadní hranici nechce senátorský klub ODS. Není ale jisté, zda v ostatních frakcích najde potřebnou podporu.

Kouření v restauracích
Kouření v restauracích
Více fotek
  • Kouření v restauracích autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/663/66291.jpg
  • Zákaz kouření v Evropě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1005/100424.jpg
  • Schůze Senátu autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/892/89119.jpg