Nehoda vlaku si v Chorvatsku údajně vyžádala až šest mrtvých

Kaštela (Chorvatsko) - Při dnešním vykolejení rychlíku u souměstí Kaštela nedaleko jihochorvatského Splitu zahynulo nejméně šest lidí. Podle chorvatské televize bylo dalších asi 20 lidí těžce zraněno, desítky dalších mají zranění lehká. Český konzul ve Splitu Pavel Bednář potvrdil, že žádní Češi ve vlaku necestovali. Počet obětí se podle různých zdrojů liší. Místní deník Jutarnji list informoval o třech mrtvých, server net.hr připustil až pět obětí nehody. Chorvatská televize uvedla šest mrtvých. Chorvatské dráhy Hrvatske željeznice zatím nehodu podle agentur neupřesnily.

Televize ale uvedla, že úsek trati v místě neštěstí byl před dvěma lety opravován, že vlaková souprava nedávno prošla technickou kontrolou a že dnešní vykolejení vlaku není v této části tratě zdaleka prvním případem. Loni tu rovněž vykolejil vlak a k podobnému případu zde došlo naposled před dvěma měsíci. Obě nehody se ale obešly bez obětí na životech.

Dnes měli přeživší podle všeho štěstí v neštěstí. Vlak totiž po vykolejení zabrzdil o skály podél trati. Nedaleko místa nehody je ovšem propast, kam kdyby vlak spadl, zřejmě by se počet mrtvých zvýšil.

Rychlík, který směřoval ze Záhřebu do Splitu, vykolejil krátce po poledni asi 30 kilometrů od cílové stanice. Příčiny nehody nejsou zatím známy. Podle internetového vydání listu Slobodna Dalmacija uvedl jeden z cestujících, že vlak jel příliš rychle. Vykolejené vozidlo je dvouvozové dieselové pendolino (vlak s naklápěcí skříní), které mohou čeští cestující znát z Německa, kde jezdí například na příhraniční trati z Drážďan přes Hof do Norimberku.

Po trati mezi Splitem a Záhřebem jezdí také rychlík Jadran, který spojuje Split s Brnem a Prahou. Spoj, který má přijet do Prahy dnes večer, havárie neohrozila, další vlak ze Splitu do Prahy má vyjet ve 20:30 večer, projet po poničené jednokolejné trati pro něj ale může znamenat problém.