V Česku přibylo pět nových případů prasečí chřipky

Praha - Ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo pět nových případů prasečí chřipky. V Česku tak už je celkem třiačtyřicet nakažených. Většina je v dobrém stavu, jeden chlapec má dosud chřipkové příznaky, sdělil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Nákazy potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. Z třiačtyřiceti Čechů, kteří onemocněli prasečí chřipkou, jich 17 pobývalo v USA a 15 v Británii. Čtyři lidé se nakazili v tuzemsku. Dva nemocní se vrátili z Japonska a po jednom ze Španělska, Malty, Thajska, Nizozemska a Peru.

Poslední nakažení jsou třináctiletý chlapec, třiadvacetiletý muž a tři ženy ve věku devatenáct, osmatřicet a čtyřiadvacet let. Dvě přicestovaly z Británie, jedna z New Yorku. Po ošetření v pražských nemocnicích se léčily doma, nyní jsou v dobrém stavu. Třináctiletý chlapec se vrátil z jazykového kurzu na Maltě a byl vyšetřen na dětském oddělení náchodské nemocnice. Dosud má chřipkové příznaky. Ze Španělska se vrátil třiadvacetiletý muž, který podstoupil vyšetření na Bulovce a nyní je v dobrém stavu.

V Evropě je na tom nejhůře Británie

V Evropě je nejpostiženější zemí Británie. Britské zdravotnické úřady tento týden oznámily, že v předchozím týdnu v zemi zaznamenaly 100 000 nových případů nákazy virem A(H1N1), který prasečí chřipku způsobuje. Prudký nárůst počtu infikovaných zaznamenává také Německo.

 Epidemiolog Roman Prymula dnes řekl, že vývoj šíření bude zřejmě podobný ve většině zemí. Dá se očekávat, že i v ČR se počty nakažených rozhodně znásobí. „Já skutečně očekávám, že teď tady bude docházet k takovémuto nárůstu jako v Británii,“ uvedl. Nechce však spekulovat, kdy se tak stane. „Těžko se dá ještě odhadnout z těch pár nakažených u nás, kdy to bude,“ řekl. Vzhledem k vývoji v okolních zemích počítá řádově s týdny.

Laboratorní testy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24