Papež bude v Česku chráněn ještě přísněji, než byl Obama

Praha - Bezpečnostní opatření při zářijové třídenní návštěvě papeže Benedikta XVI. v Česku by měla být ještě důkladnější než při jarním pobytu amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Uvedlo to dnešní vydání deníku Právo. "Očekává se mnohem více lidí na veřejných prostranstvích, proto budou opatření větší než při návštěvě prezidenta Obamy," řekl šéf policejní ochranné služby Lubomír Kvíčala. Papež navštíví Česko ve dnech 26. až 28. října.

Zátěž pro bezpečnostní složky bude představovat zejména mše, kterou bude papež sloužit na tuřanském letišti v Brně. Brněnský biskup Vojtěch Cikrle odhaduje, že se jí zúčastní 120.000 lidí. Projev Obamy na pražském Hradčanském náměstí vidělo přímo na místě počátkem dubna 15.000 lidí.

Podle odhadů ministerstva zahraničí mají náklady na papežovu návštěvu dosáhnout 9,9 milionu korun. Zaplatí je česká diplomacie z prostředků na tzv. vrcholné návštěvy a týkat se mají 21 členů papežovy delegace a deseti členů jeho doprovodu. Příslušným návrhem usnesení se má zabývat vláda v pondělí.

Je však možné předpokládat, že další miliony budou stát bezpečnostní opatření, která se ale do rozpočtové položky na vrcholné státní návštěvy nepočítají.

Obama zaměstnal 2 500 policistů

Při dubnové návštěvě Obamy v Praze se česká metropole změnila v jedno z nejhlídanějších míst světa. Obama se v Praze mimo jiné setkal na neformálním summitu EU se státníky 27 členských států EU a pronesl projev na Hradčanském náměstí k veřejnosti. Příprava summitu s Obamou a zajištění návštěvy nejsledovanějšího muže světa tehdy zaměstnala nejen vládu, ale i tisíce policistů, vojáky, hasiče, záchranku a nemocnice. Jen policistů se na bezpečnostních opatřeních podílelo asi 2 500.

Vedle americké ochranky a českých policistů zajišťovala bezpečnost Obamy a dalších státníků i armáda - mimo jiné jednotka chemické ochrany a letadla. Kolem Prahy dočasně vznikla bezletová zóna v okruhu 50 kilometrů, kde platil zákaz provozu letounů bez povolení dispečerů letového provozu.