Bleší trh v Praze by se měl stát tradicí

Praha - Oživit kolorit Prahy a nabídnout další turistickou atrakci je cílem blešího trhu, který se dnes poprvé konal na náměstí Míru. Opakovat by se měl každou čtvrtou sobotu v měsíci. Nakoupit za pár korun nebo se jen tak podívat přišly před kostel svaté Ludmily stovky lidí. K mání byly lampy, žehličky, panenky, knížky, ale i vyřazené sprchy nebo kohoutky.

V Praze dosud bleší trh, ráj pro milovníky podivností, vetešníky i turisty, kteří si z Prahy chtějí odvézt suvenýr s minulostí, na rozdíl od jiných evropských měst chyběl. „Rádi bychom tu viděli starožitnosti, veteš, použité zboží z domácnosti. A také maminky, které prodávají věci po svých odrostlých dětech,“ přeje si pořadatel trhu Pavel Šik.

Na rozdíl třeba od trhů v pražských Vysočanech se tu nesmí prodávat drogerie, kosmetika, zbraně, zvířata, květiny nebo tabák. A samozřejmě žádné nové zboží. Kdo chce prodávat, zaplatí 150 korun za metr plochy, profesionální obchodníci 220 korun.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Pro někoho je bleší trh šancí zbavit se zbytečných věcí, pro jiné spíš zábava a společenská událost. „Zjistili jsme, že máme doma věci, na které jsme pět nebo deset let nesáhli a už asi ani nikdy nesáhneme. Tak proč se jich nezbavit,“ uvedl například důvod, proč se na sobotní odpoledne proměnil v trhovce, jeden z prodávajících Petr Olmer.

Bleší trh na pražském náměstí Míru
Bleší trh na pražském náměstí Míru