Stát zakáže zemědělcům hnojit u vody

Praha - Stát se rozhodl změnit způsob hnojení u potoků, řek i nádraží. V bezprostřední blízkosti vody ho zemědělcům úplně zakáže. Jedině tak se podle úřadů a ochránců přírody zabrání přísunu živin, které pomáhají množení sinic. Těm totiž stačí kapka hnojiva a jejich počet se znásobí. Nejvíce jim svědčí přítomnost základních látek používaných v zemědělství, dusíku a fosforu.

Od roku 2012 bude jednou z podmínek pro udělení evropských dotací zákaz hnojení, a to ve vzdálenosti tří metrů od břehové čáry. Na této podmínce se ministerstvo shodlo se zástupci zemědělců. Zemědělství čistou vodu potřebuje a splnit třímetrovou hranici by neměl být problém. Někteří zemědělci dokonce přicházejí s vlastními nápady.

Ochránci přírody by pro hnojení v některých oblastech uvítali ještě větší distanc. „Je to určitě pozitivní a správná věc, ale domnívám se, že na mnoha místech by ta vzdálenost měla být ještě větší a diferencovaná podle konkrétních podmínek na daném místě,“ řekl Jan Ulrich z ministerstva zemědělství.

Snaha odstranit sinice z vody je velmi nákladná. V rámci boje proti zdraví škodlivému organismu se například vypustila Brněnská přehrada. I letos už hygienici kvůli sinicím zakázali koupání na několika nádržích v ČR. Ke zhoršení kvality vody přispělo i velmi teplé počasí právě končícího týdne.