Komunisté nabízejí omluvu za minulost výměnou za vládní spolupráci

Praha - Komunisté sociálním demokratům nabízejí, že pokud s nimi budou po volbách spolupracovat na vládní úrovni, je KSČM ochotná se znovu omluvit za svou minulost. "Znovu bychom zopakovali omluvu z roku 1989. Naším zájmem je spolupráce levice a jsme pro to ochotni něco udělat. Aby mohla být spolupráce úspěšná, musí obě strany udělat nějaký krok," řekl v rozhovoru pro dnešní HN předseda KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda strany Jiří Dolejš by podle listu byl pro zformulování zcela nové omluvy. "Pokud by to měla být bariéra ke spolupráci levicových stran, tak bychom měli omluvu znovu zformulovat a aktivně ji sdělit. Levicový volič nechce slyšet, že se hádáme. Proto by se měly obě strany nějak umět dohodnout," citují ho dnešní Hospodářské noviny.

Komunisté by případnou omluvu rádi vyměnili za užší povolební spolupráci a za slib, že ČSSD zruší takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, ve kterém si sociální demokracie spolupráci na vládní úrovni s KSČM zakazuje. ČSSD ale na podobný obchod přistoupit nechce, dodávají HN a citují místopředsedu strany Zdeňka Škromacha: „Ať se klidně znovu omluví, na vztahu ČSSD ke komunistům to ale nic nezmění. K rušení bohumínského usnesení není žádný důvod.“


„Velice často slýcháme, že historická omluva není námi brána vážně. Měli jsem dokázat především voličům, že jsme to vážně mysleli, že je to trvalou součástí naší idnetity. Historická omluva je námi připomínána, kdykoliv je to zapotřebí. Osobně jsem ji často připomínal v médiích,“ řekl ČT místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek podle deníku omluvu komunistů už dřív několikrát označil jako jednu z několika podmínek, kterou musí komunisté splnit, aby s nimi mohla ČSSD v budoucnu vládnout.