Zpráva o české přírodě varuje před zástavbou a mizením druhů

Praha - V České republice klesá podíl orné půdy, protože ji neúměrně zabírají developeři, mizí rašeliniště, mokřady a skalní porosty i vzácné druhy rostlin a živočichů. Takové jsou nejvážnější problémy české přírody, jak je identifijuje připravovaná zpráva o jejím stavu. Materiál při svém nástupu do funkce slíbil nový ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Zpráva ještě není dokončená, dnešní Mladá fronta Dnes ale uvedla, že získala výtah jejích nejdůležitějších částí. Materiál má být hotov do konce srpna a úřad ho zveřejní nejpozději na začátku září, řekl deníku mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Miko novinářům v květnu řekl, že ministerstvo shromáždilo obsáhlý soubor informací o životním prostředí a přírodě, které ale nikdy nebyly analyzovány a souhrnně prezentovány.

Zpráva o stavu životního prostředí v roce 2007, kterou loni v říjnu schválila tehdejší vláda Mirka Topolánka (ODS), označila za hlavní problém znečištěné ovzduší. Uvedla, že narůstá množství emisí z dopravy, na zdraví obyvatel se podepisují také stále vysoké emise z energetiky a průmyslu.