Minulý týden na silnicích umíralo nejméně lidí od začátku prázdnin

Praha - Situace se na našich silnicích minulý týden mírně zlepšila. Podle policejních statistik se stalo 1431 dopravních nehod a zemřelo při nich deset osob. K nejhorší havárii došlo na Kroměřížsku, kde zahynuli tři mladí lidé. Pod vlivem alkoholu zavinilo nehody 121 řidičů. Letos zatím na silnicích zemřelo o 23 osob méně než v roce 2008. Policie ovšem upozorňuje, že menší počet mrtvých neznamená, že by se řidiči začali chovat výrazně slušněji než dříve. 

„Řidiči jezdí příšliš rychle, auta se na sebe příliš lepí a spousta lidí usedá za volant v podnapilém stavu,“ shrnul největší prohřešky ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Značení přejezdů bude hotovo v srpnu

Problematické zůstávají také železniční přejezdy – k 22. červenci na nich zahynulo už 17 lidí. Neštěstí se většinou stávají na světelně zabezpečených přejezdech bez závor. Pro zlepšení bezpečnosti železničních přejezdů začne od 1. srpna platit i jejich jednotná identifikace.

V loňském roce nepřežilo nehody na železničních přejezdech 50 osob. Lidé si často neuvědomují, že má vlak dlouhou brzdnou dráhu a strojvedoucí nestačí včas zastavit. Drážní vozidla mají na železničních přejezdech vždy přednost. Na zlepšení bezpečnosti přejezdů půjde letos 150 milionů korun. Pro případ nehody bude platit na přejezdech i číselná identifikace, podle které policie pozná, kde se přesně nehoda stala a může další vlak zastavit.