Soud žalobu o vyvlastnění pozemků kvůli silnici u Hradce zamítl

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu Jana Tikala, který požadoval zrušení rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje ohledně vyvlastnění jeho pozemku. Parcelu úřady vyvlastnily kvůli záměru Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na rozšíření silnice mezi Opatovicemi nad Labem a Březhradem na hlavním silničním tahu mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Tikal však namítá, že stavba není ve veřejném zájmu. Rozsudek není pravomocný, Tikal se odvolá.

Silnice se přesto začne stavět už na podzim, vyhne se však spornému pozemku. Pozemek je v úseku, kde nebrání stavbě mostů ani dalším objektům, a silničáři proto mohou bez problémů stavět. V srpnu požádají o stavební povolení. Jen jej musejí upravit tak, aby nezasáhlo Tikalův pozemek.

„Je tu miliardová organizace proti chudému důchodci, přesto budu tvrdit dál, že plánovaná stavba je zbytečná,“ řekl Tikal. Tvrdí, že se po dokončení dálnice D11 do Hradce Králové dopravní zátěž na plánované silnici sníží. Podle soudkyně byl veřejný zájem pro vyvlastnění pozemku dán při územním rozhodnutí a Tikal se měl odvolávat proti němu. Jeho postup je podle soudkyně také mírně šikanózní: „Koupil si pozemek uprostřed pole, ke kterému nemá přístup, je to pro něj bez užitku. Navíc sám řekl, že to koupil, aby ztížil stavbu silnice, ačkoliv lidé z Opatovic jsou pro,“ řekla soudkyně.

Bývalý starosta Opatovic Tikal parcelu o rozměrech 41 metrů čtverečních vlastní od roku 2004. Tikal je přesvědčen, že současná kapacita silnice je dostatečná a že peníze určené na výstavbu čtyřproudové silnice by bylo vhodné použít na jiné dopravní stavby v České republice. Nabídl, že pokud se prokáže, že dopravní zátěž u Opatovic bude stoupat i po zprovoznění dálnice D11, pozemky zdarma převede státu.

Hejtman kraje: Je to zavrženíhodný postup

Podle pardubického krajského úřadu, který zamítl první Tikalovo odvolání proti postupu úřadů, bývalý starosta Opatovic při koupi sporných pozemků nejednal čestně a zneužil svých znalostí, kterých nabyl v politické funkci. „Věděl o tom určitě. Navíc takové případy, kdy se jedná o několik metrů čtverečních, jsou zcela jednoznačně zavrženíhodné postupy,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Spor se táhne už od března 2008. Tehdy podalo Ředitelství silnic a dálnic žádost o vyvlastnění Tikalových pozemků na pardubický magistrát.

Jan Tikal

„Je to zbytečná stavba. Silnice bohatě stačí na to, aby tam auta projížděla.“

Část silnice mezi Opatovicemi a Březhradem se měla začít stavět už loni a navazovat měla na již dokončený úsek z Hradce Králové do Březhradu. Se zprovozněním tohoto úseku silnice se počítalo do zhruba tří let. Po silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi projíždělo v roce 2008 podle dopravních expertů více než 22 000 vozidel denně, jejich počet má i nadále stoupat a plánované rozšíření silnice mělo dopravě ulehčit.