Lidovci nesouhlasí se stavbou mešity v Brně

Brno - Jihomoravští křesťanští demokraté jsou proti stavbě druhé mešity v Brně. Podle předsedy jihomoravské KDU-ČSL Stanislava Juránka by se muslimové, kteří v Česku chtějí žít, měli přizpůsobovat místním tradicím. Proti stavbě je i místopředseda KDU-ČSL David Macek. Nové mešity by podle obou lidovců neměly stát ani nikde jinde v Česku. Zástupce brněnské islámské nadace Muníb Hasan s lidovci nesouhlasí. Připomněl, že dosavadní soužití muslimů s Brňany je naprosto bezproblémové. Brněnští muslimové podle něj v minulosti vždy odmítali jakýkoli radikalismus.

Podle Macka lidovci, mnohdy křesťansky založení, uznávají svobodu náboženského vyznání. Některé požadavky islamistů ho ale podle jeho slov znepokojují. Například Vladimír Sáňka v příručce Povolené a zakázané v islámu podle Macka uvádí, že muslimové nemusí poslouchat nikoho, kdo nehlásá islám. Příručka dále ukládá trest smrti pro nevěrné ženy a odpadlíky od islámu. Hasan zdůraznil, že jde o věty vytržené z kontextu. Podle něj je navíc nutné posuzovat nikoli názory jednotlivců, ale učení samotných církví.

David Macek:

„Jedna věc je tolerance a druhá věc je naivita. Dokud se v textech českých muslimů budou objevovat takové věci, které útočí na postavení ženy ve společnosti, na lidská práva, která nerespektují oddělení světské a duchovní moci, tak muslimská komunita nemůže počítat s naší podporou při nějakém rozšiřování svých prostor.“   


Česká republika by podle Macka neměla opakovat chyby západní Evropy, kam se v minulosti řada vyznavačů islámu nastěhovala a nyní se tam jejich komunity střetávají s majoritní společností. Minaret, který by mohl být součástí zamýšlené mešity v Brně, by navíc podle Macka změnil kulturní reliéf města. Muslimové ale oponují, že nikdy nechtěli stavět tuto věž v obvyklé velikosti. Chtěli jen, aby měla jejich modlitebna věžičku připomínající minaret.

Juránek: V Jemenu nebo Saúdské Arábii také nejsou kostely

Předseda islámské nadace se domnívá, že by záměr výstavby nové mešity v Brně mohl být využit jako předvolební téma v současné kampani: „Zatím proto výroky (lidovců) nechceme podrobněji komentovat. Počkáme a po volbách do Poslanecké sněmovny se rádi pustíme do diskuze.“

„V Jemenu nebo Saúdské Arábii také nejsou kostely. Jejich stavba je tam naprosto nemožná,“ připomněl bývalý hejtman Juránek. Muslimové dnes mají mešitu ve Vídeňské ulici v Brně. Současná modlitebna už jim ale nestačí. Schází prostory i pro studium a přednášky. Brněnský islámský svatostánek byl otevřen před 11 lety jako první muslimská modlitebna v Česku. Schází se v ní přibližně 120 vyznavačů islámu a jejich počet vzrůstá. Kromě Brna je mešita také v Praze.