Policii chybí skoro miliarda, a tak šetří, kde se dá

České Budějovice - Policii chybí na provoz do konce roku 900 milionů korun. Dnes to řešili policejní prezident Oldřich Martinů, ministr vnitra Martin Pecina a ředitel jihočeské policie Radomír Heřman v Českých Budějovicích. Peníze chce ministr vnitra Pecina přesunout zpátky do rozpočtu policie na dalším zasedání vlády. Podobná situace, kdy se peníze na konci roku přesouvají, se u policie posledních několik let opakuje. Krajská ředitelství, která nově za hospodaření zodpovídají, se proto teď snaží omezovat náklady.

Policisté teď musí výrazně šetřit - měli by méně telefonovat, šetřit elektřinou, méně tisknout dokumenty a méně jezdit. Problém podle Peciny vznikl dvěma věcmi, jednak reformou policie, a také rozhodnutím ministerstva financí stáhnout zpět do rozpočtu peníze z neobsazených pracovních míst - celkem šlo o 3 miliardy korun.

Ministr Martin Pecina v Událostech, komentářích:

0„To, co vláda schvalovala jako rozpočet policie na běžné výdaje a investice, nebyla pravda od samého počátku a všichni to věděli… Rozpočet je podhodnocen a já ho musím narovnat. Jaké měli naši předchůdci ve vládě motivy takto sestavovat rozpočet, já netuším. Připadá mi to nelogické…“

Ondřej Kundra, redaktor Respektu:

„Já si myslím, že ministr Pecina nás zatím moc přesvědčivě a kvalitně neinformuje. Ta věc je poněkud složitější, než se nám ji dosud snažil nastínit…“

Video Ministr Martin Pecina v Událostech, komentářích
video

Ministr Martin Pecina v Událostech, komentářích

Ministr Martin Pecina v Událostech, komentářích

UK 27.07.2009

Reportáž Petra Šuleře

Podle Martinů chybí peníze ve všech krajích, pokud by je policie nedostala, tak by od října v podstatě přestala fungovat. Ministr vnitra tvrdí, že nic takového ale nehrozí a prý už teď připravuje návrh, který předloží na příštím zasedání vlády po vládních prázdninách zhruba v půlce srpna. Podle návrhu by kabinet měl necelou miliardu korun přesunout zpět do rozpočtu policie, aby byly finance nejen na provozní náklady, ale i na investice. „Materiál je připravený, půjde do vlády hned po vládních prázdninách. Nějakou dobu trvá, než se to projedná… Je to přesun peněz, které v rozpočtu ministerstva reálně jsou, akorát jsou prostě jinde,“ vysvětlil Pecina.


Pokud by vláda rozpočtovou změnu neschválila, neměli by policisté například dostatek peněz na benzin, na papír do tiskáren, na nájmy či energie. Na provoz policie je potřeba zhruba 6,6 miliardy a dalších asi 26 miliard jde na platy zaměstnanců. „Vždy to bylo tak, že jsme dostali zhruba o miliardu méně. Tu jsme na úkor nenaplněných stavů dostali,“ uvedl Martinů. Nyní je podstav zhruba 3 500 policistů a i po převedení miliardy z mezd na provoz zbývá v kapitole na platy zhruba 1,5 miliardy, které policie nevyužije. Podle Peciny a Martinů by se od příštího roku měl systém upravit, aby odpovídal skutečným potřebám policie.

Policejní ředitel: Chovejte se ke státnímu majetku jako k vlastnímu 

Na jihu Čech zatím chybí 20 procent na provoz, tedy zhruba 30 milionů korun. Vláda zřejmě rozpočtovou změnu stihne schválit dříve, než se chybějící peníze projeví. „Úsporná opatření jsou od jara. Požádal jsem všechny policisty, aby si zvykli, že nebude bezcílné popojíždění, aby se ke státnímu majetku chovali jako k vlastnímu a například vypínali počítače a zhasínali,“ uvedl jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman.

Martin Pecina
Martin Pecina
Více fotek
  • Martin Pecina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1015/101451.jpg
  • Policie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1013/101300.jpg