Soudce dvakrát zbavený funkce bude dohlížet na jiné

Praha - Novým poradcem na ministerstvu spravedlnosti by se podle deníku Právo měl stát Zdeněk Sovák, soudce, který byl v minulosti stíhán za plagiátorství a opilý havaroval s autem. Podle listu by měl radit v dohledu nad prací jiných soudců.

Sováka si prý na ministerstvo vybral první náměstek ministryně Daniely Kovářové Marek Görges. „Žádal mě o stáž doktora Sováka na odbor dohledu, protože převzali agendu po státních zástupcích,“ cituje deník Sovákova nadřízeného, předsedu Vrchního soudu v Praze Vladimíra Stiboříka. Stáž Stibořík nepovolil, protože potřebuje Sováka u soudu. „Ale nebudu mu bránit, aby nějakého poradce ve svém volném čase dělal,“ uvedl.

Kovářová listu řekla, že do žádné řídicí funkce se Sovákem nepočítá. „Ministerstvo ale také příležitostně využívá odborného potenciálu soudců,“ řekla podle deníku. A právě Sovákův odborný potenciál podle listu zřejmě ministerstvo zajímá. U pražského vrchního soudu prý řeší odvolací řízení v případech loupeží či násilné sexuální trestné činnosti.

Sovákovy prohřešky: Plagiátorství a řízení pod vlivem 

Právo píše, že Sovák byl v minulosti dvakrát dočasně zbaven funkce a nesměl soudit. Nejdřív byl stíhán kvůli údajnému porušování autorského zákona, když v roce 2003 ještě jako soudce Nejvyššího soudu publikoval v odborném tisku texty kolegů pod svým jménem. Věc byla nakonec vyřešena narovnáním - Sovák se omluvil a zaplatil 100 000 korun na veřejné účely. V listopadu 2003 havaroval s více než dvěma promile v krvi. Vyvázl s pokutou. Se zahlazením nehody mu údajně pomáhal Vladislav Větrovec, který se podle policie podílel na zmanipulovaných konkurzech kolem ústeckého soudce Jiřího Berky.