Hrozí kůrovcová kalamita, opatření jsou nebývalá

Stěžery (Královéhradecko) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) přijal letos kvůli hrozbě rozsáhlé kůrovcové kalamity rekordně rozsáhlá opatření. Lesníci věří tomu, že se díky nim podaří situaci zvládnout. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody LČR Ladislav Půlpán. LČR patří polovina lesů v zemi.

„Nebezpečí kůrovcové kalamity bylo jedno z největších v historii vůbec. V loňském roce bylo v celé České republice zpracováno přes dva miliony metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva, což je zřejmě historicky vůbec nejvyšší objem zpracovaný v jednom roce,“ řekl Půlpán. Rozmnožení kůrovce napomohly rozsáhlé větrné kalamity Kyrill či Emma a také nadprůměrné teploty minulých let.

0
Ladislav Půlpán:

„Nyní je poslední příležitost zabránit šíření kůrovce. Z jednoho stromu, ze kterého kůrovec takzvaně vylétne, může při každém z rojení napadnout až deset dalších stromů.“
Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Lesy ČR kvůli nebezpečí kalamity v lesích rozmístily na 370 000 takzvaných lapáků. To jsou pokácené stromy, do nichž parazit nalétá, lesníci je poté odvezou a kůrovce zlikvidují. Vloni jich bylo 210 000. Vzrostl také počet feromonových lapačů, těch je nyní v lesích 58 000, vloni to bylo 50 600 kusů. Do obrany proti kalamitě lesy dosud investovaly 94 milionů korun, celkem by mohly náklady vystoupat na 150 milionů korun, což by i přes rekordní nasazení lapáků a lapačů bylo o 18 milionů korun méně než v minulém roce.

Před hrozbou kůrovcové kalamity varoval podnik už letos v dubnu, riziko kalamity zvýšilo i to, že se kůrovec začal letos rojit nejméně o 14 dní dříve, než je obvyklé. Pokud kůrovec strom napadne, musí se ihned pokácet. Když nejde rovnou na pilu a zůstane v lese, musí se kmen zbavit kůry nebo chemicky ošetřit.

Kůrovec
Kůrovec
Více fotek
  • Kůrovec autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1016/101505.jpg
  • Ladislav Půlpán autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1016/101575.jpg