Bankéř půjde za krádež milionů z účtu na 3,5 roku do vězení

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové poslal někdejšího zaměstnance Československé obchodní banky Víta Pragera na 3,5 roku do vězení. Podle obžaloby od dubna 1999 do října 2007 v šesti případech neoprávněně z účtů klientů odčerpal přes šest milionů korun. Verdikt dosud není pravomocný, Prager i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání. Pragerovi hrozilo pět až 12 let vězení.

Prager se v listinné výpovědi ke spáchání trestné činnosti doznal a uvedl, že v hernách prohrál velké sumy peněz a jejich nedostatek řešil vykrádáním účtů klientů. Soud mu proto uložil také ústavní ochranné protialkoholní a protihráčské léčení, obžalovaný je také povinnen nahradit bance způsobenou škodu.

„V šesti případech svévolně převáděl z účtů klientů na účet svého kamaráda peníze a jeho prostřednictvím je také vybíral,“ uvedl pro ČT státní zástupce Vladimír Prokop. „Trestná činnost vyplývající z klasické závislosti na gamblerství je v tomto případě logickým vyústěním závislosti na hracích automatech,“ dodal.

Předseda senátu hradeckého soudu Miroslav Mjartan mírnější trest zdůvodnil doznáním obžalovaného, Prager měl navíc v době páchání trestné činnosti snížené ovládací schopnosti, protože byl závislým hráčem. „Byl to člověk, který měl určitě postavení a v tomto ohledu zklamal. Stupeň nebezpečnosti je však vysoký a jiný než nepodmíněný trest není možné uložit.“

Podle obžaloby Prager z účtů neoprávněně bezhotovostně převáděl různě vysoké sumy peněz na další účty, následně peníze v hotovosti vybíral. Banka po odhalení neoprávněných převodů uhradila škodu majitelům účtů ze svých zdrojů. 

Výherní automat
Výherní automat