Kárná komora zprostila obvinění členy kolegia NKÚ

Praha - Kárná komora zprostila obvinění všechny členy kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), proti nimž byla podána kárná žaloba. Když upozornili na nesrovnalosti v hospodaření úřadu, jednali podle komory sice v rozporu se zákonem, jejich pochybení však nebylo závažné. Řízení navrhl prezident úřadu František Dohnal, aby se nařčení bránil. Nyní jej někteří členové kolegia vyzývají k rezignaci. On sám to ale odmítá, ačkoliv už brzy bude čelit kárné žalobě, která může skončit i jeho odvoláním. 

Jednání kárné komory bylo krátké a proběhlo za zavřenými dveřmi. Přesné důvody senátu pro zproštění obvinění ale budou známy až zhruba za týden. Během jednání se neshodla ani kárná komora - Dohnal, který v ní se dvěma soudci Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a Karlem Haschem také zasedá, vidí jako hlavní provinění na straně kolegia, jehož členové prý porušili zákon o NKÚ.

Naopak Kučera kolegiu NKÚ jen vytkl způsob, jakým upozornilo na špatné hospodaření úřadu. Právě forma usnesení nakonec vedení NKÚ dovedla před kárný senát. „Oni totiž konstatovali něco - spíš to mělo být formulováno 'máme podezření, mohlo se stát'. To je ta závada,“ okomentoval řízení Kučera.

Dohnale, odejdi, žádá část NKÚ

Někteří členové kolegia považují Dohnalův odchod z čela úřadu za nejlepší řešení situace. To však Dohnal několikrát striktně odmítl. Stejně tak odmítá i veškerá obvinění a hodlá se proti nim bránit všemi prostředky. Kromě návrhu na kárné řízení na kolegium také podal trestní oznámení na pět poslanců kontrolního výboru.

V nejbližších týdnech ho nicméně čeká výměna rolí - ze žalobce na žalovaného. Poslanci kontrolního výboru sněmovny ho totiž za špatné hospodaření posílají před kárný senát. O termínu kárného řízení bude rozhodnuto v příštím týdnu.
 
Kárný senát bude posuzovat, jestli šéf NKÚ plýtval penězi úřadu, jak tvrdí jeho kolegium. Je přitom jedinou institucí, která může navrhnout Dohnalovo odvolání. Posvětit by ho musela ještě sněmovna - v tomto případě už ta vzešlá z říjnových voleb - a prezident.

NKÚ ztrácí dlouho budovaný kredit

„Nejvyšší kontrolní úřad si tady za dlouhá léta, zejména za vedení svého prvního prezidenta Lubomíra Voleníka, vybudoval slušnou prestiž jak svými odbornými nálezy, tak svým vystupováním. To, co se teď děje kolem pana Dohnala, je úspěšnou cestou, aby NKÚ tenhle svůj kredit velmi rychle ztratil,“ řekl vedoucí domácí redakce ČT Jindřich Šídlo.