Manželka velvyslance je podezřelá, že zneužila úřad pro volební kampaň

Praha - Někteří čeští krajani protestují proti jednání manželky našeho velvyslance v Austrálii Ivety Chmielové Dalajkové. Kandiduje za občanské demokraty do sněmovny, a proto jim rozeslala  mail, ve kterém za stranu agituje. Část krajanů je přesvědčena, že jde o zneužívání diplomatických služeb a žádají ministerstvo zahraničí, aby celou věc prošetřilo.

Iveta Chmielová figuruje na středočeské kandidátce ODS na 16. místě. Aby sebe i stranu podpořila, rozhodla se, že v rámci předvolební kampaně sepíše třístránkový mail, který vysvětloval proč a jak volit ODS. Následně jej poslala na emailové adresy australských krajanských sdružení se žádostí, aby text rozšířili mezi své členy. „Vedu kampaň sama prostřednictvím elektronických médií a z veřejně dostupných zdrojů jako kandidátka ODS a soukromá osoba,“ uvedla k případu Chmielová.

Problém je ovšem v tom, že Iveta Chmielová je kromě kandidátky ODS taky manželkou českého velvyslance v Austrálii Juraje Chmiela. A právě proto některé krajany její mail pobouřil. „Já jsem protestoval proti tomu, že to bylo odeslané ve spojitosti s velvyslanectvím,“ ozval se prezident České a slovenské společnosti na Novém Zélandu Jaromír Pištora.

Video Reportáž Alice Schinabekové
video

Reportáž Alice Schinabekové

Někteří krajané si dokonce myslí, že jde o zneužití diplomatických služeb, a proto žádají české ministerstvo zahraničí, aby tomu učinilo přítrž. Odpověď z ministerstva na sebe nenechala dlouho čekat - ministr zahraničních Jan Kohout už se obrátil na velvyslance Chmiela a žádá ho, aby počínání své manželky bezodkladně vysvětlil.

Ze stížnosti Spolku Čechů a Slováků v Aucklandu:

„Pokud by se toto mělo dít nadále, ztratili bychom jako spolek důvěru v nestrannost diplomatických zastoupení ČR jako takových.“

„V případě, že by se ty stížnosti našich krajanů potvrdily, pak ministr takové jednání bude považovat za nepatřičné a neodpovídající profesionálním zásadám pro zastupování zájmů České republiky v zahraničí,“ uvedl mluvčí ministerstva Milan Řepka. Ministerstvo navíc prověřuje podezření, že manželka velvyslance poslala mail z počítače, který patří ambasádě.

Sama Chmielová je přesvědčená, že jde o účelovou kampaň proti její osobě. A navíc tvrdí, že někdo šíří falešnou kopii jejího e-mailu, na kterou pod její podpis dopsal "velvyslanectví v Canbeře".