Evropské silnice zažívají nejrušnější víkend letošních prázdnin

Mnichov/Záhřeb - Evropští automobilisté bojují se zácpami, s jakými se letos na silnicích ještě nesetkali. Dnes začaly prázdniny v lidnatém jižním Německu, a proto se především dálnice vedoucí ke středomořským letoviskům značně zahustily. Rekordních 35 kilometrů dosáhla zácpa před Tauernským tunelem na rakouské dálnici A10, dopravní nehody před Mnichovem a Záhřebem vedly také k devíti-, respektive osmnáctikilometrové koloně.

Už od rána rostla jižně od Salcburku šňůra aut před Tauernským tunelem na rakouské dálnici A10 a dopoledne dosáhla délky 35 kilometrů. Před tunelem se na průjezd čekalo až rekordních šest hodin. Odpoledne se začala situace zlepšovat a fronta se zkrátila na 15 kilometrů.

Hustý provoz přitom byl už na dálnici mezi jihoněmeckým Mnichovem a Salcburkem. Na obchvatu bavorské metropole Mnichova kvůli nehodě vznikla devítikilometrová kolona. V obou jihoněmeckých zemích Bavorsku a Bádensku-Württembersku o tomto víkendu začínají školní prázdniny.

Video Telefonát Karla Rožánka
video

Telefonát Karla Rožánka

Na cestě do Chorvatska, kam tradičně směřuje nejvíce českých turistů, panuje vážná situace na hraničních přechodech se Slovinskem a Srbskem, kde stojí auta v kolonách v obou směrech. Nejhorší je ovšem dopravní situace u Záhřebu, kde dopravní nehoda vedla k vytvoření 18kilometrové kolony směrem k moři.

Francouzské dálnice podle očekávání kolabovaly

Od časných ranních hodin byla velká hustota provozu na francouzských silnicích a dálnicích; po celé zemi se tvořily zácpy dohromady dlouhé už přes 300 kilometrů. Příčinou je obrovské stěhování lidí, které každoročně nastupuje na přelomu července a srpna, kdy největší počet Francouzů odjíždí na dovolenou.

Už v půl osmé ráno francouzský autoklub registroval zácpy na silnicích v délce 338 kilometrů. Dlouhé kolony pomalu se posunujících aut se tvořily hlavně na hlavních tazích směřujících na jih. V okolí Paříže byly zácpy dlouhé až 19 kilometrů. Podle dopravních expertů bude 1. srpen na silnicích nejsložitější den letošního léta a zřejmě i celého roku.

Největší dopravní problémy byly při výjezdu z Paříže směrem na Orléans. Policie radí řidičům, aby zvolili spíše silnice 1. a 2. třídy. Dalším neuralgickým dopravním bodem je Bordeaux a směr na Baskicko a Španělsko. Na dálnici ve směru na Bayonne je zácpa dlouhá 33 kilometrů. Obtížně průjezdné je také tradičně údolí řeky Rhony a oblast jižně od Lyonu. Tuto komunikaci často využívají i Češi k cestám do Španělska. Dopravní zácpy v této lokalitě dosahují délky až 20 kilometrů.