Letadlo ČSA se muselo vrátit na Kypr, v kabině byl cítit kouř

Praha - Letadlo Českých aerolinií, které dopravovalo turisty z Kypru do Prahy, se muselo deset minut po vzletu vrátit na letiště v Larnace. Důvodem byl kouř, který byl cítit na palubě letadla. Podle mluvčí společnosti ČSA Hany Hejskové nebyla bezpečnost cestujících ohrožena. "Kapitán letadla se pro manévr rozhodl z preventivních bezpečnostních důvodů," uvedla Hejsková. Na Kypru všichni cestující z letadla vystoupili. Podle mluvčí zápach způsobil zkrat jedné součástky v jednom z palubních počítačů. Poté, co bude počítač opraven, letadlo odletí. Let OK 405 se tak podle mluvčí opozdí minimálně o dvě hodiny.

Podle některých informací má letadlo vzlétnout až ve 04:00. „Z Larnaky by měli odlétat ve 04:00 a do Prahy by měli dorazit v 06:20. Týká se to asi 30 až 40 našich klientů. V současné době je o ně dobře postaráno,“ řekla zaměstnankyně cestovní kanceláře Blue Sky Travel. V Praze mělo letadlo původně přistát dnes v 19:00.

Obdobný případ se stal v dubnu airbusu ČSA, který mířil do mexického Cancúnu. Kvůli pravděpodobné technické závadě se krátce po startu vrátil na letiště v Praze-Ruzyni. Mluvčí ČSA Daniela Hupáková tehdy řekla, že posádka jednala v souladu s přísnými bezpečnostními předpisy, které říkají, že při sebemenší odchylce přístrojů či nestandardním chování letadla je nutné stroj odborně prohlédnout a nelze riskovat případné budoucí komplikace během letu přes Atlantik.

Video Komentář Hany Hejskové
video

Komentář Hany Hejskové