Komunisté se snaží omladit své řady, někdy i estébáky

Praha/Plzeň - KSČM se snaží zvrátit nepříznivý trend stárnutí svých voličů. Mezi první desítku některých krajských kandidátek pro nadcházející parlamentní volby se proto snaží umístit nové tváře a mladší ročníky, které by měly nalákat mladší voliče. S mladšími lidmi ve svých řadách mají ale komunisté problémy. Nejenže se jim členská základna neustále tenčí, ale řada lidí, kteří by pro kandidátky připadali v úvahu, má za sebou minulost v StB.

Průměrnému členovi KSČM je 70 let. V Praze vychází statistika ještě hůře, běžný komunista chodí po světě už 75 let. Navíc se za posledních deset let komunistům ztenčila členská základna o polovinu. Jen loni přišla strana o pět tisíc členů, tedy každý den o 14 lidí.

„Současná KSČM trpí tím, že se uzavírá, ona není schopna oslovit mladší voliče, mladší kandidáty. Její členstvo řídne, vypadla jedna generace,“ potvrdil ČT24 politolog Jan Kubáček. 

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Dvojka plzeňské kandidátky = bývalý estébák

Nutnost omladit partaj si její vedení uvědomuje. Třeba v Plzni má pomoct dvojka tamní kandidátky Jiří Valenta. Neokoukaná mladší tvář má ale za sebou estébáckou minulost. Podle archivních materiálů stihl Valenta ve čtyřiadvaceti letech jako referent a nadstrážmistr Krajské správy SNB v Plzni založit spisy na dva své tehdejší vrstevníky.

„Měl na starosti problematiku tzv. volné mládeže, např. lidí, kteří chodili na zakázané koncerty nebo se shromažďovali a dělali v uvozovkách nějakou protistátní činnost,“ upřesnil mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichel.

Valenta však odmítá, že by za svého působení u národní bezpečnosti někomu ublížil, své práce tam nelituje. „Mám svědomí čisté. Já jsem to jako svůj handicap nebral, protože zpravodajské služby byly vždycky elitou národa,“ poznamenal.

Předseda komunistů nemá s estébáky na kandidátce problém

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa jsou jména na kandidátce odpovědností plzeňské krajské rady. Sám v kandidatuře Valenty nevidí žádný problém. Navíc přiznává, že politiků, kteří si zadali s minulým režimem, je na kandidátce více. Po dvaceti letech od revoluce se již ale nechce za totalitní minulost své strany omlouvat.

Dvojka plzeňské kandidátky komunistů Jiří Valenta
Dvojka plzeňské kandidátky komunistů Jiří Valenta