Krádež trezoru v Hotelu Olympik oba obvinění popírají

Praha - Před pražským městským soudem dnes začal proces se dvěma muži, Přemyslem Herclíkem a Miroslavem Šedivým, kteří čelí obvinění z loňské krádeže trezoru v pražském Hotelu Olympik. Oba ale obvinění odmítají. V trezoru, který byl podle policie ukraden 5. října, byly akcie v nominální hodnotě 250 milionů a peníze v různých měnách za zhruba milion korun. Oběma mužům hrozí až 12 let vězení.

V hotelu jsme nebyli a nic jsme neukradli, tvrdili dnes u soudu oba obžalovaní. Jeden z nich odmítl vypovídat a druhý tvrdí, že prvnímu jen pomáhal prodávat monitory a akcie našel ve křoví. „Co se týče mého klienta, tak ten tvrdí, že v hotelu nebyl, trezor neodcizil, a to je všechno, co vám můžu říci,“ reagovala obhájkyně Erika Dvořáková.

Názor státní zástupkyně je ale opačný - muži měli vypáčit dveře tří kanceláří v hotelu a z místa pak na kolečkové židli vyvézt trezor přikrytý dekou. V něm byla asi milionová hotovost v různých měnách, kterou se policii nepodařilo najít, a akcie za 252 milionů. Zhruba 40 procent z nich se podle ředitele podařilo získat zpět.

Video Soud za krádež trezoru
video

Soud za krádež trezoru

Policie muže zadržela krátce po činu

Prvního muže policie obvinila v polovině loňského října. Zadržela jej již krátce po činu, v den krádeže se podle personálu hotelu bezdůvodně pohyboval po budově. Až po deseti dnech však policisté shromáždili potřebné důkazy pro jeho obvinění. Podle dřívějšího vyjádření policie byl již v minulosti trestán za majetkovou trestnou činnost.

Druhého muže policie vypátrala zhruba o měsíc později. Podle dřívějších informací tehdy policisty oslovil člověk, který prý měl u sebe akcie z trezoru. Na základě informací, které jim řekl, pak začali hledat druhého podezřelého. Když jej vypátrali, pokoušel se podle policie utéct, ale neúspěšně.

Jedná se o druhou největší krádež v Česku, která se řadí hned za loupež 560 milionů firmě G4S v prosinci 2007. Na údajného zloděje Františka Procházku je vydán mezinárodní zatykač.