Topolánka zřejmě natáčel Bakeš známý z kauzy Savoy

Praha - Na veřejnost vyplouvají další špionážní souvislosti dovolené Mirka Topolánka v Toskánsku. Video, které zachycuje bývalého premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka v Toskánsku s lobbisty a podnikateli, zřejmě natočil bývalý důstojník tajné služby Petr Bakeš. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes. Ta se odvolává na bývalé spolupracovníky Bakeše, kteří prý na videu poznali jeho hlas. Bakeš už dostal zatím nepravomocný trest za únik videonahrávky v kauze Savoy.

Bakeš dříve v Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) pracoval jako specialista na sledování. Jeho nadřízeným byl Karel Randák. Bývalý šéf rozvědky v toskánském případu významně figuruje. Byl to totiž on, kdo před týdnem médiím poskytl videonahrávky a fotografie politiků a lobbistů.

Randák spojení svého bývalého podřízeného s případem odmítá, avšak připustil, že se s ním podle potřeby vídá. 

Video Na fotkách z Toskánska se podílel Bakeš
video

Na fotkách z Toskánska se podílel Bakeš

Podle novinářů je na Bakešově sledování politiků zajímavá hlavně podobnost s případem, kdy z pražského hotelu Savoy unikla videonahrávka se záznamem schůzky lobbisty Miroslava Šloufa a prezidentova kancléře Jiřího Weigla, na níž se sešli krátce před volbou prezidenta republiky. Mirek Topolánek tehdy přímo obvinil Randáka, že únik záznamu zorganizoval s poradcem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petrem Dimunem.

Za kauzu Savoy byli zatím nepravomocně potrestáni Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák, Bakešovi soud udělil stotisícovou pokutu a tříletý zákaz práce v bezpečnostních složkách.

Randák z čela ÚZSI odešel na jaře před třemi lety, oficiálně kvůli reorganizaci a snížení počtu tajných služeb. Už tehdy se spekulovalo o jeho blízkém vztahu k ČSSD, která proti jeho propuštění protestovala.