Chřipka se blíží, kraje začínají připravovat pandemické plány

Praha - Počet Čechů nakažených prasečí chřipkou se rozrostl o dalších 19 lidí na celkových 135 nakažených. Podle odborníků ale vlna chřipky zasáhne Česko teprve v následujících týdnech, kdy se očekávají stovky nových případů. Kraje proto začnou v nejbližších dnech sestavovat očkovací plány proti prasečí chřipce, tedy seznamy lidí, kteří potřebují vakcínu, aby v případě pandemie země nezůstala bez lékařské péče, elektřiny a potravin. Stát si také dělá zásoby antivirotik. Pokud vypukne pandemie, budou stačit pro čtvrtinu obyvatel.

„Musíme počítat s tím, že během prázdnin a podzimu se počet nakažených bude zvětšovat, a podle toho budeme řídit protiepidemiologická opatření,“ uvedl hlavní hygienik Michael Vít. Ministerstvo zdravotnictví plánuje nákup 5 milionů vakcín pro 2,5 milionu lidí. Očkovat se budou především lékaři, hasiči a policisté.

Vakcínu dostanou i vojáci a nepostradatelní zaměstnanci například v potravinářství nebo elektrárnách. Ministerstvo zdravotnictví už vyzvalo hejtmany, aby do září zpracovali seznamy lidí, kteří očkování dostanou. „Ve chvíli, kdy budeme mít k dispozici tato data, budeme plánovat strategii distribuce očkovací látky i samotného očkování,“ potvrdila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Zbylé vakcíny budou určeny pro nejohroženější skupiny obyvatel, to znamená například seniory či chronicky nemocné lidi.

Všechny kroky ministerstva zdravotnictví jsou jenom pojistka, velké nebezpečí podle Víta zatím nehrozí. I přesto by se lidé raději měli nechat na podzim očkovat alespoň proti běžné chřipce. S tou šlo loni k lékaři víc než milion Čechů a na komplikace s ní spojené zemřelo v zemi 2500 lidí.

Podle Juráskové se bude její resort snažit zejména o omezení rizika, že by se v období výskytu sezónní chřipky potkaly oba dva viry - právě propojení obou nákaz v blížící se chřipkové sezóně dělá hygienikům a lékařům největší starost. A to i přesto, že v Česku zatím nikdo na vir H1N1 nezemřel a počty nakažených jsou oproti běžné chřipce zatím také velmi nízké.