Vinohradská nemocnice dostane peníze za léčbu romského hocha

Praha - Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dostane zaplaceno za péči o sedmnáctiletého romského prince z Rumunska, kterého v marném boji o život podporovalo osobní přítomností v Praze několik desítek členů jeho širší rodiny. Podle mluvčího Centra mezistátních úhrad Václava Janalíka dnes přišla od rumunské zdravotní pojišťovny potvrzení, že hoch byl u ní pojištěn. Nemocnice nezveřejnila částku, za dva týdny léčby ale mohla přesáhnout milion korun.

„V zemi je jen jedna zdravotní pojišťovna, a to státní. Oslovili jsme ji a právě dnes přišla odpověď, že hoch je u ní pojištěn,“ řekl Janalík. Děti a mladí lidé do 18 let jsou v Rumunsku pojištěni ze zákona, což potvrdilo také rumunské velvyslanectví.

Rumunská pojišťovna zároveň zaslala centru speciální formulář, který se jmenuje „Potvrzení dočasně nahrazující evropský průkaz zdravotního pojištění“. Centrum ho předá nemocnici, aby vyúčtovala péči kterékoli české zdravotní pojišťovně, s níž má smlouvu. „Ta účet takzvaně výpomocně uhradí a naším prostřednictvím to přeúčtuje rumunské pojišťovně, která účet následně proplatí,“ popsal postup Janalík. Nemocnice se dočká peněz zhruba do měsíce od vyúčtování, což jsou běžné termíny plateb u českých pojišťoven.

Nemocnice si nechá zaplatit účet prostřednictvím Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podle Janalíka to nebude pro pojišťovnu problém, ročně prý řeší české zdravotní pojišťovny statisíce případů takového výpomocného uhrazení. „Pojišťovny jsou na to připraveny, dělají to zcela běžně,“ prohlásil.