Lékaři probudili popálenou Natálku z Vítkova z umělého spánku

Ostrava - Lékaři ostravské fakultní nemocnice tento týden probudili z umělého spánku dvouletou Natálku, která v dubnu utrpěla rozsáhlé popáleniny při žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Zdravotní stav děvčátka však zůstává přes zlepšení nadále velmi vážný. Děvčátko udržovali lékaři v umělém spánku tři měsíce. Jak dlouho Natálka v nemocnici ještě zůstane, lze těžko odhadnout.

„Stav se dále zlepšuje. Je probuzená z umělého spánku, dokonce navazuje i oční kontakt se svými příbuznými. Předpokládáme, že stav se bude dále zlepšovat. Je prioritní vyhojit rány. Poranění je veliké a stav je nadále velmi vážný,“ uvedl ředitel nemocnice. „Natálka se nachází ve stabilizovaném stavu, i když z klinického hlediska je stále hodnocený jako závažný. Už není napojena na přístroj a dýchá sama, jsou jí snižovány léky, v dalších dnech ji výhledově čeká transplantace,“ doplnila pro ČT Natálčina ošetřující lékařka.

Kumar Vishwanathan z Občanského sdružení Vzájemné soužití, které postižené rodině pomáhá, řekl, že rodiče mají z probuzení své dcery velkou radost a doufají v to, že brzy opustí speciální box. „Natálka je v lepším stavu, chutná jí pribináček. Chtěla se dokonce volnou rukou dotýkat svého oblíbeného balonu,“ řekl.

Malá Natálka byla při požáru zraněna nejvážněji. Utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. V ostravské fakultní nemocnici už podstoupila řadu operací.

Neznámí žháři na domek devítičlenné romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna. Do domu vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Při následném požáru byli tři lidé zraněni, nejvážněji právě Natálka. Její matka i otec také skončili v péči popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. Před časem ale byli oba propuštěni do domácího léčení.