Pražskou zoo možná opustí ředitel Fejk, uvažuje o diplomatické nabídce

Praha - Dlouholetou chloubu hlavního města, zoologickou zahradu, by mohl v brzké době opustit její ředitel. Dosavadní šéf pražské zoo Petr Fejk totiž dostal nabídku od ministerstva zahraničních věcí. Zvažuje možnost stát se nově jmenovaným ředitelem Českého národního domu v New Yorku. Podle zástupců ministerstva jde zatím o otevřené jednání, které zdaleka není u konce.

Fejk se do historie pražské zoo zapsal nejenom její modernizací, ale především obnovou po ničivých povodních, které zahradu před 7 lety postihly. Tehdejší příběh zatoulaného lachtana Gastona nebo narození gorilích mláďat Moyi a Tatu jsou neodmyslitelně spjaty se 7. nejlepší zoologickou zahradou na světě. Právě s ní spojil Fejk své jméno po dobu 12 let. Zda ji opustí, má být známo příští týden.


Česká národní budova spadá pod Česká centra a sídlí tam například generální konzulát a České centrum New York. „Není to práce diplomatická, ale manažerská, je to v podstatě obdobná práce jako v zoo, jen v jiném prostředí,“ řekl Fejk. Do pražské zoo nastoupil v roce 1997 jako první ředitel - tehdy manažer, nikoliv zoolog. Za jeho působení zmizely klece, přibyly nové pavilony, návštěvnost se zvedla až na milion lidí ročně. Nejvíc práce odvedl během a hlavně po povodních, které zahradu těžce poničily v roce 2002.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Pražský radní pro kulturu Milan Richter se nechal slyšet, že případná náhrada Fejkovy osobnosti bude více než složitá. Pražská zoo se i díky ní stala podle žebříčku amerického magazínu Forbes jednou z nejlépe hodnocených. Ani zoologická zahrada, ani její zřizovatel (pražský magistrát) o úmyslu Petra Fejka odejít nevěděli. Ten jim to podle svých slov chtěl oznámit, až budou výsledky jednání s ministerstvem zahraničí definitivní.

Petr Fejk:

0Mostecký rodák Petr Fejk stojí v čele trojské zoo už 12 let. Předtím učil češtinu na gymnáziu a několik let byl manažerem pražského rockového klubu Belmondo. Vedl také vlastní soubor jednoho herce a na jevišti se objevil třeba po boku Davida Vávry a v baletní jednotce Křeč. O práci v diplomacii uvažoval už dříve. Před dvěma lety dostal nabídku stát se ředitelem Českých center v zahraničí, ale odmítl ji. V rozhovoru pro Víkend Hospodářských novin tehdy své rozhodnutí vysvětlil tím, že tato práce obnáší moc „úředničiny“.

Opravený Český národní dům v New Yorku
Opravený Český národní dům v New Yorku
Více fotek
  • Opravený Český národní dům v New Yorku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1036/103538.jpg
  • Petr Fejk autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1036/103544.jpg