Hasiči zahájili kvůli požáru Výstaviště správní řízení s Inchebou

Praha - Pražští hasiči zahájili správní řízení se společností Incheba, která má v pronájmu pražské Výstaviště, kde požár loni na podzim zcela zničil levé křídlo Průmyslového paláce. Podle hasičů totiž Incheba porušila předpisy o požární ochraně - například nezajistila školení a odbornou přípravu zaměstnanců a pořadatelů a nezajistila dodržování požární bezpečnosti. Inchebě tak hrozí až půlmilionová pokuta. Firma navíc ještě dostatečně nezabezpečila Slovanskou epopej Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově, který Inchebě patří. Ačkoli tady už na jaře měl být nainstalován alespoň požární systém, pořád se nic neděje. Podle hasičů každá čtvrtá kulturní památka v Česku je špatně chráněná proti ohni.

„Bylo zahájeno správní řízení ve věci porušení povinností vyplývajících z předpisů o požární ochraně,“ potvrdila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Formálně správní řízení s Inchebou zahájil Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy. Společnost jako provozovatel paláce nezajistila školení vedoucího zaměstnance o požární prevenci ani školení pořadatelské služby pro mezinárodní dentální veletrh Pragodent 2008, která se v době požáru v paláci konala. Dále podle hasičů Incheba nezajistila odbornou přípravu zaměstnanců požární hlídky pro tuto akci a nezajistila ani dodržování podmínek požární bezpečnosti.

Podle hasičů vznikl požár souhrou několika faktorů a způsobil ho elektrický vařič. Pojišťovny vyčíslily škody na paláci na 181 milionů korun. Magistrát se snažil s Inchebou uzavřít dodatek smlouvy, který by zajistil dostavbu zničeného křídla, ale po sporech se metropole nakonec rozhodla, že zahájí přípravu obnovy památky sama a nechá zpracovat projektovou dokumentaci. Celkové náklady na obnovu paláce odhaduje na 1,5 miliardy korun.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

Pojistka za vyhořelý palác byla uložena do soudní úschovy. Hlavní město jako vlastník a Incheba se totiž nemohou shodnout na tom, komu má být pojistka vyplacena. O tom, komu pojistka patří, tak bude muset rozhodnout soud. Areál je pojištěn na 2,5 miliardy korun. Pro hlavní město i Inchebu je výše pojistky, kterou pojišťovny na základě znaleckého posudku vyčíslily, příliš nízká. Posudek, který si město nechalo vypracovat, mluví o škodě ve výši 850 milionů.