Mladá žena zemřela na rakovinu - mohla za to chyba v laboratoři?

Praha - Pacienti i lékaři na laboratorní výsledky spoléhají. Tato důvěra ale nejspíše stála život 23leté matky, která zemřela na rakovinu. Patoložka, která vyhodnocovala chirurgicky odebrané mateřské znaménko, chybovala a nepoznala zárodky rakovinného bujení. Žena se už tehdy mohla začít léčit, ale na nemoc se přišlo až o dva roky později. Podle tvrzení znalců i policie však mezi chybou laboratoře a smrtí pacientky neexistuje souvislost. Chybující lékaři tudíž dělají, že se nic nestalo. O případu informoval pořad Reportéři ČT.

V lednu 2005 si Gabriela Bačáková nechala chirurgicky odstranit mateřské znaménko, které měla na levém třísle. Bála se rakoviny, a tak chtěla být opatrná. Když jí lékař podle laboratorního nálezu sdělil, že výsledky jsou negativní, spadl jí kámen ze srdce a na vše zapomněla. O téměř dva roky později se situace změnila. V té době čekala se svým přítelem dítě a v třísle se jí objevila bolestivá bulka. Po porodu podstoupila v Ostravě operaci a později ještě další.

Mateřské znaménko skrývalo zhoubný nádor

Diagnóza byla překvapivá - maligní melanom, tedy nádor vycházející z pigmentových buněk. „Jedná se o výrazně agresivní onemocnění, o kterém platí, že když se nepodaří odstranit chirurgicky, tak je velmi špatně léčitelné,“ říká onkolog Vuk Fait. Gabriela měla podle lékařů žít maximálně dalších 7 let, všichni byli v šoku. „Bylo to strašné, ale my jsme do poslední chvíle doufali, že to zvládne,“ vzpomíná matka Renata Martykánová.

Lékaři se divili, proč nebyla Gabriela léčena už předtím, a ptali se, zda v těch místech někdy měla znaménko, které bylo odstraněno. Spojitost s vyšetřením z roku 2005 byla zřejmá. Lékař, který ji tehdy operoval, však mohl ukázat výsledky z laboratoře potvrzující jeho diagnózu. Rodina se proto rozhodla podat stížnost na zanedbání lékařské péče krajskému úřadu v Ostravě, který jmenoval územní znaleckou komisi. Ta měla zjistit, jestli za zhoubnou nemoc může dávno odstraněné znaménko, a jestli někdo z lékařů opravdu pochybil.

Nemoc dívky zatím dále postupovala, začaly se objevovat metastázy a po dalších třech měsících musela Bačáková nastoupit na chemoterapii. Přesto se čerství rodiče rozhodli vzít. „Na podzim mi řekla, že svatbu musíme udělat v lednu, ne na jaře, že na jaře už bude pozdě,“ vzpomíná manžel Jan Olšák. Gabriela zemřela v květnu 2008. Nádor jí postihl plíce i mozek.

Patoložka udělala chybu, za smrt ale nemůže

Komise svým verdiktem podezření rodiny potvrdila jen částečně. I když znaménko vyříznuté v roce 2005 podle ní skutečně skrývalo zhoubný nádor a patoložka tedy udělala chybu, nelze prý potvrdit, že právě kvůli této chybné diagnóze mladá žena přišla o život. Mezi těmito skutečnostmi prý nelze dokázat příčinnou souvislost. Nad tímto hodnocením se ale podivuje přednosta onkologie FN Ostrava a jeden z členů znalecké komise David Fetl: „Na začátku je špatná diagnóza, na konci je smrt pacienta. A pravděpodobně nebo s větší pravděpodobností ta špatná diagnóza měla podíl na tom, že to probíhalo a dopadlo takhle.“ Dodává však, že nelze jednoznačně tvrdit, že pokud by se zahájila radikální léčba, mohlo by to mladé matce zachránit život.

Případem se rovněž zabývala policie. Přestože chybu patoložky potvrdil revizní posudek i další znalci, trestní stíhání se zatím nechystá. Chybující patoložka Lenka Čeganová se podle policie k případu odmítla vyjádřit a ani Reportérům ČT se nepodařilo lékařku zastihnout. Celou kauzu nechtějí komentovat ani zástupci soukromé laboratoře CGB, kde se testy prováděly. Odvolávají se na to, že problém je příliš specializovaný a nelze ho tudíž komentovat do médií. „Častou chybou managementu zdravotnických zařízení v případě, že se situace jako takováto stane, je, že se stáhnou, jako když se posolí hlemýžď, a odmítají komunikovat s médii, veřejností, pozůstalými, ale čekají, jak to dopadne,“ poznamenává odborník na etiku v medicíně David Marx.

Pozůstalí již pomoc hledali u ombudsmana i na ministerstvu zdravotnictví. Na laboratoř také podali žalobu za nemajetkovou újmu a žádají milion korun. „Jsou to peníze pro kluka, který celý život vlastně bude postižený tím, že bude vyrůstat bez matky,“ tvrdí babička malého Jakuba. Návrh na mimosoudní vyrovnání už laboratoř odmítla s tím, že jim zatím žádné pochybení prokázáno nebylo.

Kožní melanom
Kožní melanom
Více fotek
  • Kožní melanom autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1017/101624.jpg
  • Ilusrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/350/35000.jpg