Lidovci budou kampaň financovat úvěrem, utratí maximálně 30 milionů

Praha - Lidovci předpokládají, že jejich volební kampaň nebude stát víc než třicet milionů korun. Dnes se na tom shodlo předsednictvo strany. Program, se kterým do předčasných říjnových parlamentních voleb půjdou, zveřejní 24. srpna. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda také prohlásil, že finanční situace strany není špatná - kvůli informacím, že si strana musí na volby půjčit, protože se potýká s finančními problémy.  

Podle Svobody bude financování volební kampaně transparentní pomocí bankovního úvěru, příspěvků jednotlivých členů a sponzorských darů. „Dary přijmeme jen tehdy, jestli nebudou vázány na žádné další podmínky a že mohou být zveřejněny,“ upřesnil Svoboda. Úvěr by měl být do výše 25 milionů korun a KDU-ČSL počítá s tím, že celá předvolební kampaň bude stát do třiceti milionů. Půjčené peníze hodlá strana splatit ze státního příspěvku, který stát dává na úhradu volebních nákladů, pokud strana získá víc jak jedno procento voličských hlasů.

Svoboda také zopakoval tři body z programu, který strana prosazuje: zákon o státní službě, tzv. blacklist, a průhledné podmínky podnikání se státem. U zákona o státní službě požadují lidovci zavést co nejdříve jeho účinnost; dále požadují, aby se firma, která se účastní výběrového řízení na nějakou státní zakázku v případě uvedení klamavých údajů, dostala na blacklist a tři roky se nemohla účastnit jakéhokoliv výběrového řízení, které vypisuje stát. Poslední bod se týká také podnikání - aby firma, která dostane od státu zakázku, počítala s tím, že bude například zveřejněna smlouva mezi oběma subjekty, aby bylo vše průhledné a transparentní.

Video Brífink KDU-ČSL po jednání předsednictva
video

Brífink KDU-ČSL po jednání předsednictva

Lidovci si při minulých volbách v roce 2006 půjčili 40 milionů korun. Kromě lidovců si na předvolební kampaň půjčí také ODS. Ta si vzala úvěr 150 milionů korun, přičemž nechce na kampaň dát více než 228 milionů, které utratila právě před třemi lety. Ostatní strany budou kampaně financovat ze svého nebo ze sponzorských darů. Například nově založená TOP 09 někdejšího lidovce Miroslava Kalouska už od sponzorů vybrala 18 milionů korun.

Kolik chtějí strany utratit za předvolební kampaň

ODS - 228 milionů
ČSSD - 190 milionů
KDU-ČSL - 30 milionů
TOP 09 - 30 milionů
KSČM - 30 milionů
SZ - 5 milionů

Středočeská KDU-ČSL bude jednat o umístění Hybáškové

Dnes večer se také sejde vedení středočeské KDU-ČSL, aby jednalo o pořadí kandidátů pro říjnové sněmovní volby. Zřejmě se bude mluvit o umístění Jany Hybáškové (EDS). Zařadit bývalou europoslankyni do čela volební listiny už odmítli členové strany v Královéhradeckém kraji, nabídli ji pouze druhé místo. Vzhledem k předpokládaným výsledkům KDU-ČSL ale dává šanci na úspěch ve většině krajů pouze zařazení na první místo lidovecké kandidátky. Smlouvu o společné cestě do voleb podepsal Svoboda s Hybáškovou v červenci.

Cyril Svoboda a Jana Hybášková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24