Privatizace středočeských nemocnic znovu v hledáčku policie

Praha - Protikorupční policie se podle Hospodářských novin znovu zabývá privatizací deseti středočeských nemocnic, a to i přesto, že už při předchozím prověřování nic nezjistila. Nemocnice před dvěma lety prodal tehdejší hejtman Petr Bendl a Svaz pacientů kvůli tomu podal žalobu. "Zjišťujeme, zda nemohlo v této věci dojít ke spáchání trestného činu," potvrdil šetření mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek. Zvláštní na celém případu je, že policie se případem začala znovu zabývat krátce před předčasnými volbami, ve kterých kandidátku ODS ve středních Čechách povede právě Bendl.

Spory věčných rivalů současného a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a Petra Bendla před volbami nabírají na intenzitě. Právě Rath z křesla krajského úřadu dodal na žádost policii dokumenty, které se týkají privatizace nemocnic. „Ta privatizace poškodila kraj finančně velmi, poškodila i kvalitu a dostupnost zdravotní péče,“ komentuje práci svého předchůdce Bendla Rath. Podle Bendla jde o politickou objednávku, Rath to ale popírá.

Bendl - předvolební tah, k žádnému trestnému činu nedošlo

0„Tuhle kauzu vždycky vytáhne opozice před volbami, vždy po volbách policie tu kauzu odložila. Celý proces byl transparentní a proběhl v souladu se zákonem.“

„Byla to jedna z nejtransparentnějších privatizací, která v republice proběhla. Ve výběrové komisi byli zástupci Transparency International i zdravotních pojišťoven. Jsem přesvědčen, že k žádnému trestnému činu nedošlo.“

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové


Kraj privatizoval deset středočeských nemocnic v roce 2007. Tehdy je prodal za 466 milionů korun. Pět oblastních nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně a Benešově si ponechal. Podle hejtmana Ratha kraj na prodeji prodělal tři čtvrtě miliardy korun. To policie nepotvrdila a zatím nebylo zahájeno ani žádné trestní řízení. Protikorupční útvar si ale od kraje před dvěma měsíci k privatizaci vyžádal další dokumenty - například nabídky všech firem, které tehdy o nemocnice projevily zájem. „Na pokyn státního zastupitelství jsme dostali úkol doplnit ještě některé další skutečnosti a po jejich doplnění bude rozhodnuto o dalším postupu,“ vysvětlil postup protikorupční policie její mluvčí.

Petr Bendl
Petr Bendl
Více fotek
  • Petr Bendl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1030/102966.jpg
  • David Rath autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/985/98412.jpg