Středočeští lidovci mají problém s Hybáškovou v čele kandidátky

Praha - Vedení středočeské krajské organizace KDU-ČSL jednomyslně zamítlo návrh, aby v čele krajské kandidátky stála bývalá europoslankyně Jana Hybášková z Evropské demokratické strany. Novinářům to po dnešním jednání řekla Lenka Ptáčková Melicharová, kterou měla na kandidátce KDU-ČSL Hybášková vystřídat. O podobě kandidátky se definitivně rozhodne ve středu na jednání celostátního výboru lidovců. Hybáškovou již dříve odmítli do čela kandidátky postavit i lidovci v Královéhradeckém kraji.

S Evropskou demokratickou stranou uzavřeli lidovci dohodu o předvolební spolupráci. Vedení středočeské KDU-ČSL se dnes na jednání o pořadí kandidátů sešlo na žádost předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody. Ptáčková Melicharová zavedla po jednání novináře mezi ostatní představitele vedení krajské organizace strany, Svoboda se ovšem setkání neúčastnil a odešel. Přestože krajská organizace návrh na umístění Hybáškové do čela kandidátní listiny zamítla, konečné slovo bude mít ve středu celostátní výbor. „Nepsaným pravidlem je, že celostátní výbor nejde proti usnesení krajských výborů,“ řekla Ptáčková Melicharová.

„Celá řada z nás deklarovala, že v okamžiku, kdy celostátní výbor nevyslyší a nevezme v potaz rozhodnutí krajského výboru, tak celá řada kandidátů odstoupí z kandidátky a odstoupí z volebního štábu,“ dodala současná jednička středočeské kandidátky lidovců s tím, že se to týká více než poloviny z prvních deseti jmen na kandidátní listině. Takové rozhodnutí by podle ní navíc mohlo „znejistět kmenové voliče“.

Zařadit bývalou europoslankyni do čela volební listiny už odmítli lidovci v Královéhradeckém kraji, nabídli ji pouze druhé místo. Vzhledem k předpokládaným výsledkům KDU-ČSL ale dává šanci na úspěch ve většině krajů pouze zařazení na první místo lidovecké kandidátky. Podle neoficiálních informací její umístění na kandidátce KDU-ČSL dnes řešilo stranické předsednictvo.

Smlouvu o společné cestě do voleb podepsal Svoboda s Hybáškovou v červenci. Ve Středočeském kraji se má podle rozhodnutí kraje objevit na čtvrtém místě odbornice na evropské fondy Věra Jourová. Dalším možným kandidátem byl i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, ten se ale na středočeskou kandidátku nevešel. Vedení strany přitom podle Ptáčkové Melicharové chtělo, aby byl Šedivý na druhém místě kandidátky.