Řidiče na přejezdech neohrozilo ani poškozené zabezpečovací zařízení

Praha - K poškození zabezpečovacího zařízení došlo na čtyřech železničních přejezdech v pondělí večer na trati mezi Třincem a Jablunkovem na Frýdecko-Místecku. Podle generálního ředitele AŽD Praha Zdeňka Chrdly jsou i na takové mimořádné případy přejezdy připravené. Jsou naprogramovány tak, že jakýkoliv vnější zásah způsobí, že jde přejezd do výstrahy, spustí se závory a zapnou červená světla. Riziko nehody vzniká pouze v případě, kdy jsou přejezdy ve výstraze příliš dlouho a řidiči potom přejíždějí koleje, může tak dojít ke střetu s vlakem. Podle Drážní inspekce se přejezdy chovaly standardně. Sabotáž dále vyšetřují policisté.

Nebezpečným úsekem pravděpodobně projel jediný vlak a jeho strojvůdce o všem informoval, uvedla policie. Podle policistů pachatel propojil jednotlivé vodiče signalizačního zařízení.

„Pokud nás samozřejmě požádá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) jako odbornou organizaci, tak se podílíme, na řadě mimořádných událostí jsme se podíleli se znaleckými posudky, protože i naše firma má soudní znalce třeba v oboru zabezpečovací techniky na železnici,“ řekl Chrdla. Podle něho zřejmě zabezpečovací zařízení na přejezdech poškodil člověk, který to zná.

Video Rozhovor se Zdeňkem Chrdlem
video

Rozhovor se Zdeňkem Chrdlem

Podle SŽDC jsou útoky vandalů na zabezpečovací zařízení velmi časté. V České republice takových zařízení funguje přes osm tisíc.