Věci veřejné, SNK-ED a Alternativa jdou do voleb společně

Praha - Politické strany Věci veřejné, SNK-ED a Alternativa dnes podepsaly dohodu o spolupráci a vzájemné podpoře při kandidatuře v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Společnou pražskou kandidátku povede předseda Věcí veřejných Radek John. Strany věří, že společně prolomí hranici pěti procent a slibují boj proti korupci a klientelismu či sociální a zdravotní reformu. Kdyby se strany spojily už před volbami do europarlamentu, na pětiprocentní hranici by dosáhly. „Pětiprocentní hranice je nekompromisní a pro mnohé politické strany, pokud by kandidovaly samostatně, naprosto nedosažitelná. Proto se snaží slučovat, spojovat síly a vytvářet společné kandidátky,“ vysvětlil jev posledních dní politolog Petr Just.

„Dohodou jsme začali se sjednocením pravostředových malých politických stran. Pokud bychom toto udělali již před volbami do Evropského parlamentu, překročili bychom pětiprocentní hranici. Společně jsme totiž získali 5,26 procenta,“ uvedl předseda VV Radek John. Věří, že uspějí i při volbách do sněmovny. „Jakmile překročíme v některém průzkumu hranici pěti procent, tak voliči získají pocit, že hlasy, které nám dají, nepropadnou,“ dodal.

Právě John se stal lídrem kandidátní listiny Věcí veřejných v Praze. Tři kraje pak povedou zástupci SNK-ED a Alternativy. Do čela kandidátky Pardubického kraje se postavil ředitel Velké pardubické Miroslav Petráň (SNK-ED), kandidátku Vysočiny povede bývalý senátor Josef Novotný (SNK-ED) a v Karlovarském kraji byl lídrem zvolen František Šnajdauf z Alternativy.

Video Brífink Věcí veřejných; komentář Jindřicha Šídla
video

Brífink Věcí veřejných; komentář Jindřicha Šídla

Brífink Věcí veřejných; komentář Jindřicha Šídla

12 8 09

Reportáž Ziny Plchové

Strany také vytvořily společný program, ze kterého zatím představily pouze deset tezí. Pokud ve volbách uspějí, chtějí prosadit například přímou volbu prezidenta, omezení poslanecké imunity, chtějí stabilizovat zdravotnictví a penzijní systém a také podporovat vědu a výzkum. Slibují rovněž, že zamezí návratu komunistů k moci.

Komentátor ČT Jindřich Šídlo:

0„Voliči se rozhodují trochu jinak, když dáte dohromady součty dvou stran, neznamená to, že by ve výsledku pak koalice měla přesně tolik hlasů, jako mají ty jednotlivé strany samy. Obvykle to bývá o něco méně, protože pro některé voliče může být právě to spojenectví nepřijatelné… Od roku 1996 se do Poslanecké sněmovny nedostalo více než pět stran. Příliš mnoho zájemců se pere o poměrně malý koláč voličů.“ 

Strana Věci veřejné získala v červnových volbách do Evropského parlamentu 2,4 procenta hlasů. Jejím předsedou je od konce června publicista John, který ve funkci nahradil Jaroslava Škárku. VV chtějí získat voliče například prosazováním přímé volby prezidenta, hejtmanů a starostů.

SNK ED vznikla počátkem roku 2006 sloučením SNK sdružení nezávislých a Evropských demokratů. K programovým prioritám patří větší míra využití principů přímé demokracie, posílení pozice středního stavu a generační výměna v oblasti veřejné správy a politiky.

Alternativa je politický subjekt původem ze západních Čech. V letošních eurovolbách spolupracoval s hnutím Starostové a nezávislí. Společně tyto subjekty získaly přes dvě procenta hlasů.

Lidovci, TOP 09 i SZ také spoléhají na další subjekty

Kromě těchto tří stran už dříve deklarovali spolupráci s jinými stranami zelení, TOP 09 a lidovci. Strana zelených spoléhá, že jí více hlasů pomůže získat spolupráce se Stranou za otevřenou společnost (SOS), Kalouskova TOP 09 se na spolupráci dohodla s hnutím Starostů a lidovci spoléhají na Evropskou demokratickou stranu (EDS).

TOP 09 ale bude se Starosty spolupracovat i po podzimních předčasných volbách, vzájemně se dohodli na spolupráci až do roku 2012 a podporovat se budou v krajských i senátních volbách. Zapojení EDS a především její předsedkyně Jany Hybáškové vzbudilo ale uvnitř lidovců rozkol. Do čela kandidátky jí odmítla i královéhradecká a středočeská KDU-ČSL. Také Jana Bobošíková a její Suverenita bude spoléhat i na jiné než vlastní kandidáty – na jejích kandidátkách by mělo být zastoupeno celkem devět politických subjektů. Volební kampaň hodlá strana odstartovat příští týden.

Zda malé strany uspějí, bude záležet i na volební účasti. Nízká účast obvykle přivede k urnám jen skalní voliče a na ty se malé nebo nové strany příliš spoléhat nemohou.