Nový systém značení přejezdů má zabránit omylům

Praha - Speciálními identifikačními značkami nechala Správa železniční dopravní cesty označit výstražná světla na přejezdech. Systém má pomoci rychle reagovat při nehodách a také zabránit nedorozuměním. Železničářům, hasičům nebo policii by se tak nemělo stát, že by se spletli v místě nehody. Snad nejznámější nehoda na železnici, kdy si nerozuměla policie a výpravčí, byla srážka vlaku s autem u Vraňan, která se vyšetřovala jako pojistný podvod.

Reflexní údaj na výstražných světlech pomůže s rychlou identifikací železničního přejezdu. Nyní stačí, aby číslo volající na tísňovou linku sdělil operátorovi. „Jde o jednotné číslování tak, že tam je písmeno P a čtyři čísla,“ vysvětluje systém značení Anna Kodysová ze Správy železniční dopravní cesty.

„Pokud se jedná o řidiče, který nemá místní znalost, tak by bylo dobré, aby nám nahlásil místo dopravní nehody právě značením přejezdu,“ upřesňuje Markéta Janovská, mluvčí Policie ČR Pardubice.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Mezi řidiči zatím není informace o novém značení přejezdů příliš rozšířená. A přestože Správa železniční dopravní cesty vyzvala k očíslování přejezdů také soukromé majitele, na mnoha místech se značky ještě neobjevily.